İsrail ordu sözcüsünün Hamas itirafı Netanyahu'yu kızdırdı

İsrail ordu sözcüsünün Hamas itirafı Netanyahu'yu kızdırdı
İsrail ordu sözcüsü Hagari, Gazze'deki savaşın sonlanması için Hamas'a bir alternatif geliştirilmesi gerektiğini söyleyip "Hamas'ı yok edeceğimizi söylemek, insanları yanlış yönlendirmektir" dedi. Hagari'ye, Başbakan Benyamin Netanyahu'dan tepki geldi.

Artı Gerçek - İsrail'de Benyamin Netanyahu'nun hükümeti aşırı sağcı ve aşırı dinci koalisyon ortakları nedeniyle çökme noktasına gelirken, Gazze'deki savaş konusunda ordudan da bir itiraf geldi. İsrail ordusunun sözcüsü Daniel Hagari, Hamas'ın bir ideoloji olduğunu ve ideolojilerin ortadan kaldırılamayacağını söyledi.

Kanal 12 televizyonuna konuşan Hagari, Gazze'de dokuzuncu ayına giren saldırılar konusunda isim vermeden Netanyahu'yı hedef aldı. Hagari, Netanyahu'nun "Savaşın amacı Hamas'ı yok etmek" söylemine atıfla, "Hamas'ı yok edeceğimizi söylemek, insanları yanlış yönlendirmektir. Eğer bir alternatif sunmazsak, sonuçta elimizde yine Hamas kalacak" dedi. İsrail ordu sözcüsü, "Hamas bir ideoloji. Bir ideolojiyi ortadan kaldıramayız" çıkışı yaptı.

"Hamas, insanların kalplerine kök salmıştır. Hamas'ı ortadan kaldırabileceğimizi düşünenler yanılıyor" diyen Hagari, Gazze'deki tüm esirlerin askeri saldırılarla geri getirilmesinin de imkânsız olduğu yönünde daha önceden yaptığı açıklamayo da yineledi.

Hagari'nin sözlerine Netanyahu'dan tepki gecikmedi. İsrail Başbakanı'nın ofisinden yapılan açıklamada, "Netanyahu'nun liderliğindeki siyaset ve güvenlik kabinesi, savaşın hedeflerinden birini, Hamas’ın askeri ve idari açıdan yok edilmesi olarak belirlendi ve İsrail ordusu da tabii ki bunu yapmaya bağlıdı" denildi.

Sonrasında ise İsrail ordusunun resmi Telegram hesabından "Hagari'nin Hamas'tan bir ideoloji olarak söz ettiği ve yorumlarının net, açık olduğu" yönünde bir açıklama yapılması dikkat çekti. Ordu, "Bundan başka bir iddia, açıklamasını bağlam dışına çıkarmaktır" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar