Savaşı bitireceği tarihi veren İsrail: Gazze-Mısır sınır koridorunda tam kontrolü sağladık

Savaşı bitireceği tarihi veren İsrail: Gazze-Mısır sınır koridorunda tam kontrolü sağladık
Refah'taki katliamlar karşısında derhal ateşkes için uluslararası baskı artarken, İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı, savaşın yıl sonuna dek sürmesini beklediğini söyledi. İsrail ordusu Refah-Mısır sınır koridorunda tam kontrol sağladığını duyurdu.

Artı Gerçek - İsrail'in Gazze Şeridi'nde 7 Ekim 2023'ten beri süren saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 36 bin 171'e yükselirken, Refah'ta yerlerinden edilenlerin sığındığı kamplara düzenlenen bombardımanların onlarca kadın ve çocuğun canını alması uluslararası infial yarattı. Buna rağmen İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi, saldırıların en az bu yılın sonuna kadar devam etmesini beklediğini söyledi.

Refah'a 6 Mayıs'ta doğudan giren İsrail birlikleri ilk iş Mısır'la Refah Sınır Kapısı'nı ele geçirip Gazze Şeridi'ne ana yardım girişini kapatmıştı. Dün Refah kent merkezine giren İsrail tankları, bugün Refah'ın batısı, ortası ve Mısır sınırında uzanan Selahaddin Koridoru boyunca bir dizi baskın düzenledi.

İsrail ordu radyosu programına katılan Hanegbi, Hamas'a silah akışını önlemek için Selahaddin (Philadelphi) Koridoru'nun tamamında kontrolü ele geçirmek üzere olduklarını söyledi.

İsrail'in Hamas'ın talep ettiği gibi saldırıları sona erdirmeye hazır olmadığına işaret eden Ulusal Güvenlik Danışmanı, "Gazze'deki çatışmaların en azından 2024 boyunca devam edeceğini" dile getirdi. "Refah'taki çatışma anlamsız bir savaş değil" diyerek, amacın Hamas'ın Gazze'deki yönetimine son vermek ve İsrail'e saldırmasını durdurmak olduğunu yineledi.

SELAHADDİN KORİDORU MESELESİ

Ardından İsrail ordusu, Gazze-Mısır sınırı boyunca toplam 14 kilometre boyunca uzanan Selahaddin Koridoru'nun (tampon bölge) tamamı üzerinde "operasyonel kontrol" kurduğunu duyurdu.

İsrail birlikleri, fiziksel olarak koridorun çoğunda bulunuyor. Kıyıya yakın bölgede İsrail kara kuvvetlerinin bulunmadığı küçük bir bölge var, ancak ordu orayı gözetleme ve ateş gücüyle kontrol ettiği iddiasında.

Refah'ın bitişiğindeki koridor boyunca Mısır'a uzanan ve Hamas tarafından Gazze'ye silah kaçırmak için kullanılan yaklaşık 20 tünel tespit ettiğini söyleyen İsrail ordusuna göre koridor bölgesinde 82 tünel şaftı daha bulunuyor. (Reuters, Times of Israel, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar