İsrail’de aşırı sağcı Ben-Gvir, Ulusal Güvenlik Bakanı olacak

İsrail’de aşırı sağcı Ben-Gvir, Ulusal Güvenlik Bakanı olacak
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail seçimlerinde zafer kazanan Likud Partisi lideri Netanyahu, yeni hükümette makamların paylaştırılması konusunda Yahudi Gücü ile anlaşmaya vardı. Buna göre aşırı sağcı milletvekili Itamar Ben-Gvir ülkenin Ulusal Güvenlik Bakanı olacak.

Artı Gerçek - İsrail’in yeni başbakanı olması beklenen Binyamin Netanyahu, müttefikleri ile devam eden koalisyon pazarlıkları kapsamında, aşırı sağcı Milletvekili Itamar Ben-Gvir’e "Ulusal Güvenlik Bakanlığı"nı verdi.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun (KAN) aktardığına göre, 1 Kasım seçimlerinden zaferle ayrılan Likud Partisi lideri Netanyahu, yeni hükümette makamların paylaştırılması konusunda Yahudi Gücü ile anlaşmaya vardı.

Seçime aynı ittifakta girdiği partilerle koalisyon kurmak için müzakereleri sürdüren Netanyahu, Yahudi Gücü partisine, Ulusal Güvenlik Bakanlığını, Banliyöler, Necef Çölü ve Celile'yi Geliştirme Bakanlığını ve Yahudi Mirası Bakanlığı'nı teslim etti.

Geniş yetkilerle donatılmış şimdiki adı "Kamu Güvenliği Bakanlığı" olan Ulusal Güvenlik Bakanlığı'na, işgal altındaki Batı Şeria Sınır Polisi birimi de dahil edilecek.

'TAM TEŞEKKÜLLÜ BİR SAĞCI HÜKÜMET KURMAK İÇİN BÜYÜK BİR ADIM ATTIK'

Netanyahu, Yahudi Gücü partisi ile anlaşma sağlamasına rağmen, koalisyon kurmak için ihtiyaç duyduğu diğer aşırı sağcı parti Dini Siyonizm ile müzakerelerde hala yol alamadı.

Öte yandan Ben-Gvir, anlaşma üzerine sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Bu akşam tam bir koalisyon hükümetine doğru, tam teşekküllü bir sağcı hükümet kurmak için büyük bir adım attık " ifadelerini kullandı.

Netanyahu'nun kuracağı koalisyon hükümetinde aşırıcı-ırkçı politikalarıyla tanınan Yahudi Gücü lideri Itamar Ben-Gvir'in yer alması ise hem yeni hükümetin Filistin politikası açısından hem seküler İsrailliler nezdinde endişelere neden oluyor.

Ben-Gvir 2007 yılında Araplara yönelik ırkçı açıklamaları, LGBTİ+ düşmanlığı ve terörizme destek suçlarından ceza almıştı.

İsrail'in işgali altındaki Batı Şeira'da bir Yahudi yerleşimci olan Ben- Gvir, Filistin Devleti kurulmasına karşı çıkıyor. Mescid-i Aksa baskınları gibi provokatif eylemleri ile tanınan Ben-Gvir, işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da aşırılık yanlısı Yahudi yerleşimcilerin şiddet eylemlerini teşvik etmesiyle tanınıyor.

KOALİSYON MÜZAKERELERİ SÜRÜYOR

Son yıllarda erken seçim ve koalisyon krizi sarmalına girilen İsrail'de 1 Kasım'da yapılan erken genel seçimlerde eski Başbakan ve muhalefet lideri Binyamin Netanyahu'nun başını çektiği sağ blok 120 sandalyeli Meclise 64 milletvekili göndererek açık bir zafer kazanmıştı.

Netanyahu’nun öncülüğündeki sağ blok, dini partilerden Şas ve Birleşik Tevrat Yahudiliği ile aşırı sağcı Dini Siyonizm ve Yahudi Gücü partilerinden oluşuyor.

73 yaşındaki Başbakan adayı Netanyahu, koalisyon kurmak için bu partilerle müzakereler yürütüyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar