İsrail erken genel seçim için sandık başında

İsrail erken genel seçim için sandık başında
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail'de dört yıldan kısa süre içinde yapılan beşinci genel seçimde oy kullanma işlemi sabah saatlerinde başladı. Seçimlerde eski Başbakan Binyamin Netanyahu, aşırı sağcı müttefikleriyle iktidara dönmeyi umuyor.

Artı Gerçek - İsrail'de, 6 milyon 788 bin seçmen İsrail parlamentosundaki (Knesset) 120 milletvekilini belirlemek üzere ülke genelindeki 12 bin 393 sandıkta oy verme işlemine başladı.

İsrail'de 27. Meclisi belirlemek için yapılan seçimler, çeşitli koalisyon krizleri nedeniyle son 3,5 yılda yapılacak beşinci seçim olma özelliğini taşıyor.

YARIŞ BAŞA BAŞ GİDİYOR

Ülkedeki seçimlerde, 12 yıl ile ülke tarihinin en uzun süre başbakanlık yapan ismi olan, rüşvet ve yolsuzluk davaları devam eden Binyamin Netanyahu, aşırı sağ müttefikleriyle iktidara dönmeyi, Filistin ile ilişkilerden ekonomiye kadar pek çok konuda farklı görüşlerin bir araya geldiği merkez eğilimli Başbakan Yair Lapid liderliğindeki karşıt blok ise bunu engellemeyi istiyor.

Netahyahu cephesinde sağ eğilimli Likud, Dini Siyonizm, Şas ve Birleşik Tevrat Yahudiliği partileri bulunuyor. "Değişim Koalisyonu" olarak isimlendirilen farklı ideolojilerin bir araya geldiği karşı cephedeyse Yeni Umut, İsrail Evimiz, Yamina, Gelecek Var, Mavi Beyaz, İşçi, Meretz partileri ile Birleşik Arap Listesi yer alıyor.

Ancak son anketlere göre iki taraf da 120 milletvekilliğinden 61'ini elde ederek çoğunluğu alamıyor. Bu nedenle seçimlerden sonra haftalar sürebilecek koalisyon görüşmeleri ve olası bir yeni seçim ihtimali de bulunuyor. Anketlere göre Netanyahu blokunun 59 ya da 60 milletvekili, karşıt blokun ise 56 veya 57 milletvekili çıkarması bekleniyor.

Netanyahu 2021 yılı ortasında Lapid'in eski başbakana muhalif liberal, sağcı ve Arap partilerle beklenmedik koalisyonu sonrasında görevi bırakmak zorunda kalmıştı.

AŞIRI SAĞCI DİNİ SİYONİZM PARTİSİNİN ÜÇÜNCÜ GÜÇ OLARAK SANDIKTAN ÇIKMASI BEKLENİYOR

Otzma Yahudit lideri Itamar Ben-Gvir'in ittifak kurduğu aşırı sağcı ve milliyetçi Dini Siyonizm Partisi, Netanyahu'nun partisi Likud ve Başbakan Yair Lapid liderliğindeki Gelecek Var Partisi'nden sonra üçüncü sırada geliyor.

Filistinlilere karşı ırkçı, provokatif söylemi ve eylemleriyle tanınan aşırı sağcı Milletvekili Ben-Gvir ve müttefiki Bezalel Smotrich'in, anketlere göre seçimlerde oylarını artırması bekleniyor.

Ben-Gvir'in, ittifak kurduğu eski Başbakan Binyamin Netanyahu blokunun zaferle çıkması durumunda, hükümette bakan olarak yer alması ihtimali pek çok kesimi endişelendirirken, Netanyahu bu durumu memnuniyetle karşılıyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar