İsrail'in iki kez bombaladığı Cebaliye Mülteci Kampı'nda ölü, yaralı ve kayıp sayısı 1000'e yükseldi

İsrail'in iki kez bombaladığı Cebaliye Mülteci Kampı'nda  ölü, yaralı ve kayıp sayısı 1000'e yükseldi
Yayınlanma:
A+ A-
Gazze'deki sağlık bakanlığı, İsrail'in iki Hamas komutanını hedef almak için vurduğunu söylediği Cebaliye Mülteci Kampı için "Şehit, yaralı ve kayıp sayısı 1000" açıklaması yaptı. Bölgedeki toplam ölü sayısı ise 9 bini geçti.

Artı Gerçek - Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, İsrail'in saldırılarında ölü sayısının 9 bini geçtiğini açıkladı. Buna göre, 3 bin 760'ı çocuk, 2 bin 326'sı kadın olmak üzere İsrail saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısı 9 bin 61'e yükseldi. Yaralı sayısı da 32 bin olarak verildi.

İsrail'in, Gazze Şeridi'nin en kalabalık noktalarından biri olan Cebaliye Mülteci Kampı'na dün ve önceki gün düzenlediği saldırılarda ölen, yaralanan ve hâlâ enkaz altında olan kişilerin sayısı ise 1000 olarak açıklandı. Gazze'deki Sağlık Bakanlığı'nın Facebook sayfasından yazılı açıklama yapan Bakanlık Sözcüsü Eşref el-Kudra, "Cebaliye katliamında şehit, yaralı ve kayıp sayısı 1000" ifadelerini kullandı.

Hamas'tan ayrıca yapılan açıklamadaysa, ölü sayısının 195 olduğu, en az 777 kişinin yaralandığı ve 120 kişinin hâlâ enkaz altında olduğu belirtildi.

BM: SAVAŞ SUÇU OLABİLİR

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nden dün gece yapılan açıklamada da, kampa düzenlediği hava saldırılarından endişe duyulduğu ve bombardımanın "savaş suçu teşkil edebilecek orantısız saldırılar" sınıflamasına girebileceği vurguladı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin X hesabından yapılan açıklamada, "İsrail'in, Cebaliya Mülteci Kampı'na düzenlediği hava saldırılarının ardından meydana gelen çok sayıda sivil zayiatın ve yıkımın boyutu göz önüne alındığında, bu saldırıların savaş suçu teşkil edebilecek orantısız saldırılar olduğuna ilişkin ciddi endişelerimiz bulunmaktadır" ifadeleri kullanıldı.

GAZZE ŞERİDİ'NİN EN KALABALIK NOKTALARINDAN BİRİ

Cebaliye Mülteci Kampı'nda, büyük çoğunluğu İsrail'in kurulduğu 1948 yılında evlerinden edilen Filistinliler yaşıyordu. 1.4 kilometrelik kampta, BM verilerine göre en az 110 bin kişi yaşıyor.

İSRAİL İKİ HAMAS KOMUTANI'NI HEDEF ALDIĞINI SAVUNUYOR

İsrail'in saldırılarından sonra kampta bulunan sivil yerleşim yerlerinden 6 Blok Mahallesi'nin tamamen yerle bir olduğu belirtilmişti. İsrail ise kampa salı günü düzenlenen saldırıda 7 Ekim saldırılarının planlayıcılarından biri olan Hamas komutanı İbrahim Biari'nin, dün de Hamas'ın tank savar füzelerinden sorumlu komutanı Muhammad A’sar'ın hedef alındığını savunmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar