İsrailli elçinin 'sarı yıldız' takmasına Soykırım Müzesi'nden tepki geldi

İsrailli elçinin 'sarı yıldız' takmasına Soykırım Müzesi'nden tepki geldi
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail'in şahin tutumuyla tanınan BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan'ın, Güvenlik Konseyi toplantısında 'sarı yıldız' takması, bizzat Soykırım Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı'nın tepkisini çekti: Holokost kurbanlarının ve İsrail'in onurunu zedeliyor.

Artı Gerçek - İsrail'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, bundan sonra Güvenlik Konseyi toplantılarına 'sarı yıldız' takarak gireceğini söyleyince tartışma yarattı. Yad Vashem (Soykırım Müzesi) Yönetim Kurulu Başkanı Dani Dayan, Erdan'a tepki gösterdi.

BM Genel Kurulu'nun geçen hafta İsrail'e Gazze'de ateşkes çağrısı yapan kararını eleştirerek bütün bir Birleşmiş Milletler mekanizmasını tartışmaya açmaya çalışan Erdan, dünkü Güvenlik Konseyi toplantısına Soykırım'ın simgesi olan 'sarı yıldız'la geldi.

"Bana her baktığınızda sessizliğinizin utanç vericiliğini hatırlatacağım sizlere" diyen Erdan, "Nazi Hamas ortadan kaldırılıncaya ve Güvenlik Konseyi sessizliğine son verip 7 Ekim saldırılarını kınayıncaya kadar sarı yıldız takacağım" ifadelerini kullandı. Erdan, "Bazılarınız son 80 yılda hiçbir şey öğrenmemişsiniz. Bazılarınız Birlemiş Milletler'in niçin kurulduğunu unutmuşsunuz. Dolayısıyla ben size hatırlatacağım. Bundan sonra bana her baktığınızda hatırlayacaksınız" diye konuştu.

Erdan, İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in yönetimini "Adolf Hitler rejimine" benzeterek, "Tıpkı Nazi rejimi gibi Ayetullah rejimi de her yere ölüm ve yıkımı beraberinde getiriyor" suçlamasında da bulundu.

İsrail'in şahin tutumuyla tanınan BM Daimi Temsilcisi'nin sarı yıldız hamlesi, Yad Vashem (Soykırım Müzesi) Yönetim Kurulu Başkanı Dani Dayan'ın tepkisini çekti. Dayan, Erdan'ın "hem Holokost kurbanlarının hem İsrail'in onurunu zedelediğini söyleyen Dayan, "Sarı yıldız, Yahudilerin çaresizliğini ve başkalarının insafına kalmasını simgeler. Bugün bizim bağımsız bir devletimiz ve güçlü bir ordumuz var. Kaderimiz kendi ellerimizde. Bugün biz mavi ve beyaz bayrağı takmalıyız, sarı bir yıldızı değil" dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar