İstifayı düşünmek için kendi içine çekilen İspanya Başbakanı, 'Göreve devam' dedi

İstifayı düşünmek için kendi içine çekilen İspanya Başbakanı, 'Göreve devam' dedi
Filistin'e destek açıklamalarını artırdığı dönemde eşiyle ilgili yolsuzluk suçlamalarının soruşturulmasını 'karalama kampanyası' diye niteleyen, ama düşünmek için birkaç gün süre isteyen İspanya Başbakanı, görevde kalmaya karar verdi.

Artı Gerçek - İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'ya yönelik eleştirileri ve Filistin devletini tanıma söylemiyle ABD müttefiklerinden ayrılan, Katalan ayrılıkçılara af çıkarmasıyla sağın tepkisini çeken İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, eşine yönelik yolsuzluk suçlamalarıyla ilgili ilgili birkaç günlük değerlendirme sonrası, istifa etmeme kararı aldığını açıkladı.

Çarşamba günü yayımladığı açık mektupta "Durup düşünmem lazım... Dürüst olmak gerekirse, hükümeti yönetmeye devam etmeli miyim, bu onurdan vazgeçmeli miyim, bilmiyorum" diyerek kamu görevlerini askıya alan Sanchez, bugün düzenlediği basın toplantısında, görevde kalmaya karar verdiğini belirtti.

KALMAYA İKNA ETMEK İÇİN BİR DİZİ GÖSTERİNİN ARDINDAN

Sosyalist İşçi Partili (PSOE) Başbakan, "kendisi ve eşine yönelik karalama kampanyasına rağmen görevine devam edeceğini" dile getirdi.

Açıklama haftasonunda Madrid'de binlerce kişinin Sanchez'i başbakan kalmaya ikna etmek için bir dizi gösteri düzenlemesinin ardından geldi.

SAVCIYA GÖRE SUÇ DELİLİ YOK, SORUŞTURMA KAPATILMALI

Sanchez'in istifa kartını çıkarmasına, bir yargıcın aşırı sağa yakın iki örgütün şikayeti üzerine nüfuz ticareti ve yolsuzluk şüphesiyle eşi Begoña Gómez hakkında soruşturma başlatılması neden oldu. "Şikayetlerin yeni bir kanıt içermemesi, çoğunlukla eski haberlere dayanmasının" ışığında, savcı, "suça ilişkin delil bulunmadığı için soruşturmanın kapatılmasını" talep etti.

SANCHEZ'E GÖRE SAĞCI KOMPLO

Sanchez, geçen haftaki açık mektubunda, "sağın ve aşırı sağın siyaseti bataklığa çevirmeye çalıştığından, aylardır eşi üzerinden kendisini zayıflatmaya çalışan taciz stratejisi uygulandığından" söz etti. Sosyal demokrat lider, anamuhalefetteki sağcı Halk Partisi (PP) lideri Alberto Nunez Feijoo ve aşırı sağcı Vox partisi lideri Santiago Abascal'ı eşine yönelik iddiaları yayanlarla "işbirliği yapmakla" suçladı. Her iki lider, koşulsuz İsrail destekçisi olarak da tanınıyor.

DEVLET YARDIMI ALAN ŞİRKETİN SPONSOR OLMASI MESELESİ

Başbakanın eşi hakkındaki suçlama, 2022'ye dek Madrid'deki IE işletme okulu Afrika araştırma merkezinin yöneticiliğini yaptığı dönemde Begoña Gómez'in turizm şirketi Globalia ile havayolu şirketi Air Europa'dan çıkar elde ettiği iddiasına dayanıyor. Buna göre Kovid pandemisi döneminde sahibi olduğu Air Europa’nın kurtarılması için devletten 475 milyon euro alan Globalia, buna koşut IE Afrika Merkezi'yle sponsor olmak için anlaşma yaptı. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar