İsveç, Rus büyükelçiyi bakanlığa çağırdı: 'Meşru hedef olur' demişti

İsveç, Rus büyükelçiyi bakanlığa çağırdı: 'Meşru hedef olur' demişti
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya'nın İsveç büyükelçisi Tatarintsev'in İsveç'in NATO'ya katılması halinde Rusya'nın "meşru hedefi" halinde geleceğini açıklaması tepki çekti. Rus büyükelçi sözleri nedeniyle İsveç Dışişleri'ne çağırıldı.

Artı Gerçek - İsveç Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Stokholm büyükelçisi Viktor Tatarintsev'i İsveç'in NATO üyeliği başvuru sürecine "müdahale girişimini" protesto etmek için bakanlığa çağırdığını duyurdu.

Büyükelçiliğin internet sitesindeki açıklamasında Rus büyükelçi, NATO'ya katılmanın İskandinav ülkelerini "askeri niteliktekiler de dahil olmak üzere Rus misilleme önlemleri için meşru bir hedef" haline getirdiğini söylemişti. Reuters haber ajansının aktardığına göre, büyükelçiliğin internet sitesinde İsveç'in NATO'ya katılması halinde 'meşru bir hedef' haline geleceğine ilişkin ifadelerin yer alması sonrasında İsveç Dışişleri Bakanı, Rus büyükelçiyi bakanlığa çağırdı. İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billstrom de TT haber ajansına verdiği demeçte, "Dışişleri bakanlığı, bu bariz müdahale girişimini protesto etmek için Rus büyükelçisini bakanlığa çağırdı" dedi.

İsveç ve Finlandiya, RusyaUkrayna savaşının 24 Şubat 2022'de başlamasının ardından 18 Mayıs 2022'de NATO'ya resmen üyelik başvurusu yaptı. Türkiye Finlandiya'nın başvurusunu onaylama sürecini başlattığını açıklamıştı. Hem Macaristan hem de Türkiye henüz İsveç'in NATO üyeliğine onay vermedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar