İsveç'te aşırı sağ yükselişte

İsveç'te aşırı sağ yükselişte
Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Kasım 2019 05:43
A+ A-
Sağ blokun önde tamamladığı seçimde aşırı sağ Demokratlar Partisi'nin oy oranını yükseltip ikinci sıraya yükselmesi dikkat çekti.

İsveç'te yapılan seçimde sağ blok partiler 39,6 oranında, azınlık hükümeti ile iktidardaki sol blok partiler ise 39,4 oranında oy aldı. 349 üyeli parlamentoda sağ blok partileri 141 milletvekili, sol blok partileri de 140 milletvekili çıkartma hakkı kazandı. 

İsveç'te 7,5 milyon seçmenin sandık başına gittiği seçimlerde oy kullanma işlemi yerel saatle 20.00'de (TSİ 21.00) sona erdi.

İsveç devlet televizyonu SVT'nin yayımladığı resmi olmayan sandık başı anket sonuçlarına göre sol bloktan Sosyal Demokrat Partisi yüzde 26,2 oranında oy aldı. Bloktaki diğer partiler Yeşiller ve Çevre Partisi (MP) yüzde 4,2, Sol Parti ise yüzde 9,0 oranında oy elde etti.

Ana muhalefetteki Muhafazakâr Parti (M) yüzde 17,8 oranında oy alırken, bloktaki diğer partiler Liberal Parti (L) yüzde 5,5, Merkez Partisi (C) yüzde 8,9, Hristiyan Demokrat Partisi yüzde 7,4 oranında oy topladı.

Seçimlerde aşırı sağ görüşlü Demokratlar Partisi'nin (SD) oy oranını yüzde 19,2'ye kadar yükseltmesi dikkati çekti. Seçim öncesi anketlerin sonuçlarını karşıladığı görülen SD, ülkenin en büyük ikinci partisi durumuna yükseldi. SD, 2014 seçimlerinde yüzde 12'lik oy oranı ile ülkenin en büyük üçüncü partisi olmuştu.

'SAĞ BLOK AZINLIK HÜKÜMETİ KURACAK'

Resmi olmayan sonuçlara göre sağ blok partiler 39,6 oranında, mevcut durumda azınlık hükümeti ile iktidardaki sol blok partiler ise 39,4 oranında oy aldı. 349 üyeli parlamentoda sağ blok partileri 141 milletvekili, sol blok partileri de 140 milletvekili çıkartma hakkı kazandı. Aşırı sağcı SD ise, parlamentoda 68 sandalyenin sahibi oluyor. SD, geçen seçimlerde 20 milletvekili elde etmişti.

İsveç medyasında yer alan yorumlara göre, seçimlerin bu sonuçlarla bitmesi halinde Muhafazakâr Parti liderliğinde sağ bloğun azınlık hükümeti kurması bekleniyor.

HER İKİ BLOK DA REDDEDİYOR

Öte yandan, sağ blok da, sol blok da aşırı sağcı SD ile koalisyon kurmayacağını açıkladı. SD lideri Jimmie Åkesson her iki blokla da görüşmeye hazır olduğunu belirtmişti.

'SANDALYE SAYIMIZI ARTIRACAĞIZ'

Åkesson, seçim öncesi yaptığı bir mitingde "Parlamentodaki sandalye sayımızı artıracağız ve gelecek haftalarda, aylarda ve yıllarda İsveç'te olanlar hakkında çok büyük bir etki sahibi olacağız" demişti.

Åkesson seçimlerde her dört İsveçliden birinin desteğini almak istediğini söylese de, resmi olmayan sonuçlara göre bu oran altıda birde kalmış görünüyor.

AVRUPA'DA SAĞ YÜKSELİYOR

Geçtiğimiz yıllarda diğer Avrupa ülkeleri de göç karşıtı partilere yöneldi. 2018 başında İtalya'da da sağ ittifak küçük ortak olarak hükümete girdi. 2017'de Almanya'da sağcı Almanya İçin Alternatif Partisi yüzde 12.6 oranında oy alırken, Danimarka Halk Partisi'de 2015'te yüzde 21 oranında oy almıştı. (DIŞ HABERLER SERVİSİ)