ABD Genelkurmay Başkanı Milley: İsveç ve Finlandiya’nın NATO'ya üyeliği Rusya’yı zora sokacak

ABD Genelkurmay Başkanı Milley: İsveç ve Finlandiya’nın NATO'ya üyeliği Rusya’yı zora sokacak
Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Haziran 2022 17:21
A+ A-
‘Baltık Denizi stratejik bakımdan çok önemli’ diyen ABD Genelkurmay Başkanı Milley, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasının Rusya’yı bu bölgede zor duruma sokacağını açıkladı.

Foto: Reuters / İsveç Başbakanı Andersson (sağda) ve ABD Genelkurmay Başkanı Milley (ortada)


ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, askeri bir tatbikat öncesinde ziyaret ettiği İsveç’in başkenti Stockholm’de, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasının Rusya’yı askeri açıdan Baltık Denizi’nde zor bir konuma sokacağını söyledi.

Her ikisi de Baltık Denizi’nde uzun sınırlara sahip iki kuzey Avrupa ülkesi, geçen ay ittifaka katılmak için resmi başvuruda bulunmuş ancak Türkiye’nin itirazıyla karşılaşmışlardı. Ankara, bu iki ülkeyi, ‘terör örgütleri mensuplarını desteklemekle’ suçluyor.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılması, Baltık Denizi’nin, Rus kentleri Kaliningrad ve St. Petersburg çevresindeki küçük şeritler haricinde NATO üyeleri tarafından çevreleneceği anlamına gelecek. ABD Genelkurmay Başkanı Milley, "Dolayısıyla Rusya perspektifinden baktığınızda bu kendileri açısından çok sorunlu bir durum teşkil edecek ve NATO açısındansa büyük bir avantaj olacak" dedi.

‘BALTIK DENİZİ, DÜNYANIN EN BÜYÜK DENİZ YOLLARINDAN BİRİ’

ABD Genelkurmay Başkanı, "Baltık Denizi stratejik bakımdan çok önemli, dünyanın en büyük deniz yollarından biri" diye ekledi. Milley, Baltık Denizi’nde İsveç ve Finlandiya’nın da katıldığı NATO’nun yıllık tatbikatı öncesinde İsveçli mevkidaşı, İsveç başbakanı ve savunma bakanıyla ortak basın toplantısında bu açıklamaları yaptı.

PUTİN ‘YANIT VERİRİZ’ DEMİŞTİ

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin geçen ay yaptığı açıklamada, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılmasının Rusya için hiçbir tehdit içermediğini söylemiş ancak ABD öncülüğündeki ittifakın yeni olası üyelerde askeri altyapıyı güçlendirmesi halinde Moskova’nın buna yanıt vereceği uyarısında bulunmuştu.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson da, ülkesine ABD’den düzenlenen askeri ziyareti, Başkan Joe Biden’ın kendisi ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö’ye geçen ay Washington’u ziyaretleri sırasında verdiği güvencelerin somut göstergesi olarak niteledi. Andersson, "Bu, dünyaya güçlü bir sinyal. Aynı zamanda, Başkan Biden’ın Beyaz Saray’da çok açık sözlü biçimde ortaya koyduğu güvenlik garantilerinin somut icraatlarla devamının getirildiğini gösteriyor" ifadesini kullandı.

Öne Çıkanlar