İsveçli gazeteciden Başbakan Kristersson'a: Artık erkek bir hükümetimiz olduğuna göre Erdoğan'la görüşmek daha mı kolay?

İsveçli gazeteciden Başbakan Kristersson'a:  Artık erkek bir hükümetimiz olduğuna göre Erdoğan'la görüşmek daha mı kolay?
Yayınlanma:
A+ A-
İsveç Başbakanı'nın NATO karargâhındaki basın toplantısına bir gazetecinin sorusu damga vurdu. Dagens Nyheter gazetesi muhabiri, İsveç Başbakanı Kristersson'a hem ülkesini, hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştiren bir soru yöneltti.

Artı Gerçek - NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve İsveç Başbakanı Ulf Kristersson'un NATO karargâhında gerçekleştirdikleri ortak basın toplantısına, İsveç'te yayın yapan günlük gazete Dagens Nyheter'in muhabiri Pia Gripenberg'in sorusu damga vurdu.

Gripenberg, Başbakan Kristersson'a "NATO'ya üyelik süreciyle ilgili (Macaristan Başbakanı) Viktor Orban veya Recep Tayyip Erdoğan ile planlanmış bir görüşmeniz var mı? Artık erkek bir başbakan, erkek bir dışişleri bakanı ve feminist dış politika takip etmeyen bir ülkeye sahip olduğumuza göre Türkiye ile üyelik için yapılan görüşmeler daha kolay olacak diyebilir miyiz?" sorusunu yöneltti.

Kristersson ise cevabında şunları dile getirdi:

"Türkiye'nin bu konuyla ilgili tutumu hakkında yorumda bulunmaya çalışmayacağım. İlk soru için cevap verecek olursam, sayın genel sekretere böyle bir görüşme yapmaya niyetli olduğumu ve mümkün olan en kısa sürede Ankara'ya gitmeye niyetli olduğumu ilettim. Türk dostlarımıza da bu konuya ilişkin mesajlarımızı ilettik, ziyaret takvimi için görüşmelerimizi yaptık. Yani evet, görüşme planım var".

İsveç’te son seçimlerde iktidara gelen merkez sağ, Hristiyan demokrat ve liberal partilerin aşırı sağcı İsveç Demokratları’nın da dışardan desteklediği azınlık hükümetin ilk icraatlarından biri ülkede uzun süredir yürürlükte olan “feminist dış politikayı” terk etmek olmuştu.

İsveç’in yeni dışişleri bakanı Tobias Billstrom "İsveç ve hükümeti için toplumsal cinsiyet eşitliği kilit öneme sahip olsa da artık feminist dış politika yürütmeyeceğiz. Çünkü bazı şeylerin üzerindeki etiketler içeriğini görünmez kılabiliyor” demişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar