İsveç'te aşırı sağcıların dışarıdan desteğiyle hükümet kuruldu

İsveç'te aşırı sağcıların dışarıdan desteğiyle hükümet kuruldu
Yayınlanma:
A+ A-
İsveç'te seçimden 36 gün sonra sağ koalisyon hükümeti kuruldu. Seçimlerden ülkenin ikinci büyük partisi olarak çıkan aşırı sağcı, göçmen karşıtı İsveç Demokratlar Partisi ise hükümete dışarıdan destek verecek.

Artı Gerçek- İsveç'te 11 Eylül'de yapılan seçimlerden 36 gün sonra sağ koalisyon hükümeti kuruldu.

Ilımlı Muhafazakar Parti (M), Liberal Parti (L) ve Hristiyan Demokrat Partisi (KD) ile üçlü koalisyon hükümeti parlamentoda güvenoyu aldı.

Göçmen karşıtı, aşırı sağcı İsveç Demokratlar Partisi (SD) ise hükümete dışarıdan destek verdiğini açıkladı.

Ana muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti (S), Yeşiller ve Çevre Partisi (MP), Sol Parti (V) ve Merkez Partisi (C) güven oylamasında hükümete destek vermedi.

Sağ koalisyon hükümeti, 173 "ret" oyu kullanılan oylamada, 176 "evet" ile güvenoyu aldı.

Ilımlı Muhafazakar Partinin lideri ve İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Başbakan seçilmekten dolayı çok mutlu olduğunu ve bakanlar kurulunu yarın açıklayacağını söyledi.

POLİSİN YETKİLERİNİN ARTMASI, GÖÇMEN KURALLARININ SIKILAŞMASI BEKLENİYOR

İsveç'in Vasteras kentinde bulunan Tidö Sarayı'nda 13 Ekim'de Liberal Parti, Hristiyan Demokrat Partisi ve İsveç Demokrat Partisi ile hükümet üzerinde anlaştıklarını aktaran Kristersseron, "Tidö Anlaşması İsveç İçin Sözleşme" başlığı altında 62 konu ve 7 ana başlıkta uzlaştıklarını belirtti.

İsveç'in 7 ana sorunu olduğunu ifade eden Kristersson, bunların eğitim, suç ve çete savaşları, hasta bakımı, göç ve entegrasyon, ekonomi, iklim ve enerji krizi, hak ve özgürlüklerin genişletilmesi olduğunu söyledi.

Yeni sağ koalisyon hükümetinin aşırı sağcı partiyle vardığı anlaşma çerçevesinde ilerleyen günlerde polisin yetkilerini daha da güçlendirmesi ve göçmenlik kurallarını sıkılaştırması ayrıca yeni nükleer santraller inşa etmesi bekleniyor.

'TÜRKİYE İLE NATO ANLAŞMASINA BAĞLIYIZ'

Yeni Başbakan Kristersson, ülkesinin Türkiye ile yaptığı NATO anlaşmasına bağlı olduğunu ve anlaşmanın gereklerini yerine getirmek için bütün güçleriyle çalışacaklarını da açıkladı.

Andalu Ajansı'na konuşan Ilımlı Muhafazakar Parti lideri Kristersson "NATO üyeliği, İsveç ve Finlandiya için çok önemli. Türkiye ile NATO anlaşmasına bağlıyız. Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında yapılan anlaşmanın gereklerini yerine getirmek için bütün gücümüzle çalışacağız" dedi.

Türk hükümeti ve yetkililerle konu hakkında görüşeceklerini söyleyen Kristersson, "Türk hükümeti ve yetkilileriyle doğal olarak bire bir görüşüp konuyu diyalog çerçevesinde bir çözüme ulaştıracağımıza inanıyorum. Bütün NATO ülkelerinin de bildiği üzere, İsveç ve Finlandiya ile NATO üyeliğine ortak müracaat ettik. NATO üyeliğinin gerekliliği için elimizden geleni yapıyoruz. Dileğimiz o ki İsveç ve Finlandiya, NATO üyeliğine ortak kabul edilir" ifadelerini kullandı.

DEMİROK: İSVEÇ'İN KARA GÜNÜ

Merkez Partisi Türkiye asıllı milletvekili Muharrem Demirok da AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni hükümetin, Meclisten güvenoyu almasını "İsveç'in kara günü" olarak nitelendirdi.

Sağ hükümetin beklentilerden uzak olduğunu söyleyen Demirok, "Sağ hükümet, aşırı sağcı politikalar izleyeceği yönünde sinyaller verdi. Daha liberal politikalar bekliyorduk, bu politikalarla İsveç'i 4 yıl yönetmesi zor" dedi.

AŞIRI SAĞCI PARTİ SON SEÇİMDE İKİNCİ BÜYÜK PARTİ HALİNE GELDİ

Ülkede 11 Eylül'de yapılan genel seçim sonucuna göre, sağ blok partiler yüzde 49,6, azınlık hükümeti ile iktidardaki sol blok partiler ise yüzde 48,9 oy almıştı.

Buna göre, 349 sandalyeli parlamentoda sağ blok partileri 176, sol blok partileri 173 sandalye kazanmıştı. Seçimlerde aşırı sağ görüşlü İsveç Demokratlar Partisinin (SD) oyunu yüzde 20,5'e yükselterek ülkenin ikinci büyük partisi konumuna gelmesi dikkati çekmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar