İsveçli aydınlardan 'Yayıncıları Erdoğan'a teslim etmeyin' çağrısı

İsveçli aydınlardan 'Yayıncıları Erdoğan'a teslim etmeyin' çağrısı
Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Mayıs 2022 23:53
A+ A-
İsveç'te önde gelen 17 yayıncı, yazar, entelektüel ve düşünür, ülkenin en büyük gazetelerine verdikleri ilanla hükümete Erdoğan’ın iade talebini reddetmesi çağrısında bulundu.

İsveç’in 25 Mayıs 2022 tarihli en büyük gazeteleri Aftonbladet, Expressen, Dagens Nyheter, Svenska Dagbladet ve İsveç Gazeteciler Federasyonu’nun yayın organı Journalisten, 17 ünlü İsveçli yazar, yayıncı, gazeteci ve ifade özgürlüğü örgütleri temsilcilerinin "Yayıncıları Erdoğan’a teslim etmeyin!" başlıklı çağrısını yayınladı.

Çağrıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsveç’te yer alan Türkiye kökenli gazetecilerin Türkiye’ye teslim edilmesi çağrısı sert bir dille eleştirildi.

Yapılan açıklama şu şekilde:

‘ENDİŞE VE RAHATSIZLIK YARATTI’ 

"Yayıncıları Erdoğan’a teslim etmeyin! İsveç ve Finlandiya’nın savunma ittifakı NATO’ya üyelik başvuruları ile birlikte, Türkiye Devlet Başkanı Erdoğan bir dizi şart ileri sürdü. Şartlardan bir tanesi; Türkiye kökenli bir çok İsveçli gazeteci, yazar ve yayıncının Türkiye’ye teslim edilmesi. Türkiye’nin talebi bütün İsveç’te olduğu gibi, yayın ve ifade özgürlüğü için çalışan bizler açısından da haklı olarak endişe ve rahatsızlık yarattı.

‘TÜRKİYE’DE HUKUK DEVLETİ ÖZLENEN HATIRA DURUMUNA GELDİ’ 

Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın demokrasiyi demonte ettiği ve Türkiye’de hukuk devletinin bir özlenen hatıra durumuna gelmiş olduğu artık bir sır değildir. Erdoğan bütün yasama, yargı ve yürütme organlarını kendi elinde toplamıştır. Erdoğan, kendisi ile birlikte olmayan gazetecileri ve diğerlerini susturmakta ve hapishaneye atmaktadır. Bu tutumuna maruz kalanlar politikacı, yazar, şarkıcı, Youtuber olabilir. Bu liste daha da uzatılabilir. Erdoğan’ın keyfi yönetiminden en ağır biçimde mağdur olanlardan birisi, iş insanı ve insan hakları savunucusu Osman Kavala’dır. Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulu, Osman Kavala’nın hapis edilmesinin İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi hükümlerinin çiğnenmesi anlamına gelmesi nedeni ile, Avrupa Konseyi üyesi olan Türkiye’ye karşı bir yaptırım sürecini başlatma kararı almıştır. Bu bağlamda biz aynı zamanda, tanınmış gazetecilerden Can Dündar’a yönelik İstanbul’da, Erk Acarer’e yönelik Berlin’de ve Ahmet Dönmez’e yönelik Stockholm’de gerçekleştirilen saldırı ve suikast girişimlerini de hatırlatmak isteriz.

‘DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ PAZARLIK KONUSU YAPMAMALIYIZ’ 

Kendi sınırlarından çok uzakta bulunan ve kendisini eleştirenleri susturmak isteyen bir rejime, İsveç hiçbir koşul altında, yayıncıları teslim edemez. Bizler, Erdoğan’ın İsveç’te özgür olmak için sığınmış olan insanların kendisine teslim edilmesi konusundaki siyasi manevrasını, ifade özgürlüğü hakkındaki kendi anlayışını ülkemiz İsveç’e ihraç etmek girişimi olarak anlamaktayız. İsveç’in NATO üyeliğine karşı veto hakkını istismar eden Erdoğan’ın tuzağına düşmemize izin vermeyin! Düşünce ve ifade özgürlüğünü hiçbir koşulda pazarlık konusu yapmamalıyız!

Düşünce ve ifade özgürlüğüne sahip çıkın!

Kürt diline sahip çıkın!

Türkiye’deki baskılardan kaçmış olan yayıncıları teslim etmeyin!"

Yapılan açıklamaya imza atan isimler ise şu şekilde:

ROBERT ASCHBERG, Yayıncılar Kulübü Başkanı
KURDO BAKSI, Yazar
JESPER BENGTSSON, İsveç Pen Başkanı
ANDERS Q. BJÖRKMAN, Svenska Dagbladet gazetesi Kültür Şefi Yardımcısı
HELENA GIERTTA, Journalisten gazetesi Şef Redaktörü
GÖRAN GREIDER, Yazar, Kanaat Önderi ve Dala Demokraten gazetesi Şef Redaktörü
ERIK HALKJAER, Sınırsız Gazeteciler Başkanı
ALEX HARIDI, İsveç Drama Oyuncuları Sendikası Başkanı
ULRIKA HYLLERT, Gazeteciler Sendikası Başkanı
LISA IRENIUS, Svenska Dagbladet gazetesi Kültür Şefi
LISA NILSSON, Müzisyen/Artist
ÖZZ NUJEN, Oyuncu/Sanatçı
KARIN OLSSON, Expressen gazetesi Yardımcı Şef Redaktörü ve Kültür Şefi
KARIN PETTERSON, Aftonbladet gazetesi Kültür Şefi
AGNETA PLEIJEL, Yazar
GRETHE ROTTBÖLL, İsveç Yazarlar Birliği Başkanı
BJÖRN WIMAN, Dagens Nyheter gazetesi Kültür Şefi

İsveççe’den çeviren: Vildan Saim Tanrıkulu