İsveç'te, seks spor olarak kabul edildi mi?

İsveç'te, seks spor olarak kabul edildi mi?
Yayınlanma:
A+ A-
İsveç'te seksin spor olarak tanındığı ve Seks Federasyonu adlı grubun Avrupa Seks Şampiyonası yapacağı haberi Türkiye'de de bazı haber kuruluşlarınca duyuruldu. Ancak haberin sahte olduğu ortaya çıktı.

Artı Gerçek - İsveç'te seksin bir spor olarak tanındığı ve "Seks Federasyonu" adlı grubun Avrupa Seks Şampiyonası düzenleyeceğini duyurmasının yalan haber olduğu ortaya çıktı. Türkiye'de de çok sayıda haber sitesinin orijinal kaynak göstermeden yer verdiği haberin aslında bu yılın başında İsveç Ulusal Federasyonu tarafından yalanlandığı, sosyal medyada dün özellikle Hindistan merkezli haber siteleri tarafından yanlış şekilde paylaşılarak gündeme getirildiği anlaşıldı.

Haberde "İsveç'in seksi spor olarak kabul eden tek ülke olduğu, 8 Haziran'da başlayacak organizasyona 20 ülkeden başvurular kabul edildiği ve 45 dakikalık performanslarda katılımcıların 16 disiplinde puanlanacağı" gibi iddialar yer almıştı.

Ancak İsveç'in TV4 adlı medya kuruluşunun Ocak 2023'teki bir haberine göre ülkede striptiz kulüpleri sahibi olan Dragan Bratic adlı bir kişinin kurduğu Seks Federasyonu adlı dernek ile seksin spor olarak tanınması için İsveç Spor Konfederasyonu'na üyelik başvurusu yaptı. Anca bu talep nisan ayında resmi olarak reddedildi. TV4'e ocak ayında konuşan İsveç Spor Konfederasyonu Başkanı Björn Eriksson seksin spor olarak tanınmasıyla ilgilenmediklerini belirterek " Umarım bu saçmalık bir an önce biter. Bu talebi kabul etmiyoruz" dedi.

Nisan ayı tarihli Göteborgs Posten haber sitesinin haberinde de Eriksson'un talebi reddettiği haberi yer aldı. İsveç Spor Konfederasyonu Başkanı Erikkson Bratic'in kurduğu Seks Federasyonu'nun gönderdiği üyelik talebinin "eksik" olduğu gerekçesiyle reddedildiğini söyledi.

"İsveç'in seksi spor olarak tanıdığı" şeklinde çıkan haber ayrıca sosyal medya platformu Redditt'de de kullancılarca tartışıldı. Bir kullanıcı haberin doğru olmadığını seksin İsveç'te bir spor olarak tanınılmasını isteyen bir grup insan olsa da resmi olarak böyle bir karar alınmadığını vurguladı (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar