İtalya, Çin'in 'Bir Kuşak, Bir Yol' girişiminden çekiliyor

İtalya, Çin'in 'Bir Kuşak, Bir Yol' girişiminden çekiliyor
İtalya, Çin'in büyük önem verdiği Bir Kuşak, Bir Yol Girişimi'nden çekiliyor. İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, 2019'da imzalanan anlaşmaya son vermek için aylardır diplomatik olarak zemin hazırlıyordu.

Artı Gerçek - İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Çin'le 2019'da imzaladıkları 'Bir Kuşak, Bir Yol Girişimi' yatırım programından çıkmayı planladıklarını söyledi. Tajani, anlaşmanın "istenen etkileri yaratmadığını" ve artık "bir öncelik" olmadığını söyledi. Tajani "Pakta dahil olmayan ülkeler daha iyi sonuçlar elde etti" dedi.

İtalya'nın yıl sonuna kadar Çin Devlet Başkanı Şi Jinping'in büyük önem verdiği programa katılımını yenileyip yenilemeyeceğine karar vermesi gerekiyordu. İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, G-7 ülkeleri arasında sadece İtalya'nın katıldığı programa son vermek için aylardır diplomatik olarak zemin hazırlıyordu.

Altyapı programı Şi tarafından on yıl önce ekonomik bağları güçlendirmek ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin etkisini genişletmek amacıyla başlatılmıştı.

Avrupa'nın büyük bir kısmı gibi İtalya da Washington ve Pekin arasında tırmanan gerilimin ortasında kaldı ve bu gerilim, Çin'in Ukrayna'da Rusya'ya verdiği destekle daha da kötüleşti. (Kaynak)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar