İtalyan özel kuvvetleri Türk kargo gemisini kurtardı: Göçmenler mürettebatı rehin almıştı

İtalyan özel kuvvetleri Türk kargo gemisini kurtardı: Göçmenler mürettebatı rehin almıştı
Yayınlanma:
A+ A-
İtalyan özel kuvvetleri düzensiz göçmenlerin mürettebatı rehin aldığı bir Türk kargo gemisine operasyon yaparak 22 personeli kurtardı. Yakalanan 15 göçmen İtalyan makamlarınca gözaltına alındı. Konuyla ilgili soruşturma başaltıldı.

Artı Gerçek - Türkiye'den Fransa'ya giden bir kargo gemisine gizlice binen yaklaşık 15 düzensiz göçmenin, geminin kontrolünü mürettebatı bıçak kullanarak rehin almalarının ardından İtalya özel kuvvetleri gemiye operasyon yaparak 22 gemi personelini kurtardı.

OEPRASYON YEDİ SAAT SÜRDÜ

İtalya Savunma Bakanı Guido Crosetto, Türkiye'den Fransa'ya giden Türk kargo gemisinin kontrolünü ele geçiren göçmenlerin, özel kuvvetlerin operasyonuyla yakalandığını ve operasyonun iyi şekilde bittiğini duyurdu. Bakan Crosetto, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Gemi korsanları yakalandı. Her şey iyi şekilde bitti. San Marco Birliği'nin mensuplarını, polisleri, mali polisleri harika bir işbirliği içinde yürüttükleri operasyondan ötürü tebrik ediyorum. Tebrikler" ifadesini kullandı.

İtalya Savunma Bakanlığı, operasyona iki donanma helikopterinin yanı sıra sahil güvenlik ve mali polis botlarının katıldığını söyledi. Bakanlık, "Gemi şimdi geri alındı ​​ve Türk gemisinin 22 kişilik mürettebatının tamamı güvende" ifadelerini kullandı.

Bakan Crosetto, "Rete4" televizyon kanalına telefonla bağlanarak yaptığı açıklamada da göçmenlerin kaçma girişiminde bulunduklarını anlatarak, "Helikopterin sesini duyduklarında bazıları gece karanlığında denize atlayarak kaçmaya çalıştı. Ama geminin etrafı zaten sarılıydı. Askerler geminin kontrolünü ele almalıydı ve bunu çok kısa sürede yaptılar. Silahlı güçler bu tür durumlar için de lazımdır" yorumunu yaptı.

yeni-proje.jpg

15 GÖÇMEN NAPOLİ EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ'NE GÖTÜRÜLDÜ

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, Türk bayraklı kargo gemisi "GALATA SEAWAYS"e özel kuvvetlerin ardından çıkan İtalyan Mali Polisi ve polis ekipleri, bir tercüman vasıtasıyla iletişim kurdukları kaçak göçmenlerin kimliklerini belirledi. Gemide bulunan ikisi kadın 15 düzensiz göçmen arasında Suriye, Afganistan ve Irak vatandaşlarının olduğu kaydedildi. 15 göçmenin daha sonra gemiden indirilerek, Napoli Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldükleri bildirildi.

Bu arada, olayla ilgili Napoli Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturma açtığı belirtildi. Olayın baştan sona nasıl gerçekleştiğini aydınlatmaya çalışan savcıların, gemi kaçırma olayına karışan göçmenleri tespit etmeye, gerçek niyetlerini ve terörle bağlantıları olup olmadığını ortaya çıkarmaya uğraştığı ifade edildi. Yapılan incelemelerde geminin kaçaklar tarafından el konulmasında kullanıldığı düşünülen iki bıçak ve bir kesici alt bulunduğu da basına yansıdı. MarineTraffic isimli internet sitesinin verilerine göre de gemi, Napoli limanı açıklarında tutuluyor.

NE OLMUŞTU?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü, sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, DFDS Denizcilik ve Taşımacılık AŞ yetkililerinden Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezine (AAKKM) gelen ihbarda, "Yalova'dan Fransa'nın Sete limanına seyretmekte olan Türk bayraklı GALATA SEAWAYS isimli gemide yaklaşık 15 kaçak şahıs tespit edildiği, kaçakların gemi içinde ellerinde muhtemel kesici aletlerle dolaştıklarının kameralarla belirlendiği, gemi personelinin kendilerini yaşam mahalli ve makine dairesine kilitleyerek güvene aldıklarının bildirildiği" aktarılmıştı.

Gemi kaptanı ve şirket yetkilileriyle yapılan değerlendirme sonucunda AAKKM tarafından MRSC Ajaccio (Fransa) ve MRCC Roma (İtalya) ile irtibata geçildiği, gemi şirketi yetkililerinin talebi ve MRCC Roma'nın onayı doğrultusunda Napoli limanına doğru geminin seyrine karar verildiğine yer verilen açıklamada, "MRCC Roma tarafından gemi ile ilgili olarak talep edilen Gemi Güvenlik Planı dahil diğer dokümanlar kendilerine gönderilmiştir. Geminin, saat 17.00'de Napoli'ye varması planlanmakta olup, İtalyan emniyet birimlerince gemiye gerekli müdahale için planlama yapılmaktadır. Konu, Bakanlığımız ve ilgili kurumlarımızca takip edilmektedir" ifadeleri kullanılmıştı. (AA, The Guardian)

Öne Çıkanlar