İtalya'da 2. Dünya Savaşı sonrası ilk aşırı sağcı hükümet göreve başladı

İtalya'da 2. Dünya Savaşı sonrası ilk aşırı sağcı hükümet göreve başladı
Yayınlanma:
A+ A-
İtalya'da seçimlerden zaferle çıkan İtalya'nın Kardeşleri partisi lideri Giorgia Meloni'nin sağcı partilerle ittifak yaparak kurduğu hükümet yemin ederek görevine başladı. Meloni ülkenin İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki ilk aşırı sağcı lideri oldu.

Artı Gerçek - İtalya'da 68. hükümeti kuran Başbakan Giorgia Meloni ve bakanları, yemin ederek görevlerine başladı.

Neo-faşist hareketle bağları olan İtalya'nın Kardeşleri (FdI) partisinin lideri olan Meloni aynı zamanda ülkenin ilk kadın başbakanı oldu.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı Quirinale'de düzenlenen törende, Başbakan Meloni ve lideri olduğu sağ koalisyonun 24 bakanı, Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'nın huzurunda tek tek yemin etti.

Yemin töreninin son bölümünde Cumhurbaşkanı Mattarella, Başbakan Meloni ve kabinedeki bakanlarla aile fotoğrafı çektirdi.

Yeni kabinede Meloni beş bakanlığı küçük ortaklarına verirken, 9 bakanlığı kendi partisine ayırdı. 24 kişilik kabinede sadece altı kadın yer aldı.

Forza Italia'nın başkan yardımcısı Antonio Tajani Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı görevlerine getirildi. Bir diğer ortak Lig Partisi'nin lideri Matteo Salvini de Başbakan Yardımcılığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı görevlerine atandı.

Savunma Bakanlığına FdI'den Guido Crosetto, Adalet Bakanlığına eski yargıç ve FdI'den Carlo Nordio, İçişleri Bakanlığına eski Roma Valisi Matteo Piantedosi getirildi.

Ekonomi Bakanlığına Mario Draghi hükümetinde Ekonomik Kalkınma Bakanlığı görevini yürüten Lig Partili Giancarlo Giorgetti, Ekonomik Kalkınma Bakanlığına da FdI'den Adolfo Urso getirildi.

Meloni'nin başbakanlık sarayı Chigi'de yarın yapılacak devir teslim töreniyle görevi selefi Mario Draghi'den devralacak

Meloni hükümetinin, gelecek hafta içinde parlamentonun üst kanadı Senato ve alt kanadı Temsilciler Meclisinde güven oylamasından geçmesi öngörülüyor. Sağ koalisyon hükümeti, çift kanatlı parlamentoda onay alırsa resmen işbaşı yapacak.

Meloni, 2008'de erken seçimleri kazanıp başbakan olan Silvio Berlusconi'den bu yana seçim kazanarak başbakanlığa gelen ilk isim olmasının yanı sıra ülkede 1922-1943 döneminde iktidarda kalan faşist diktatör Benito Mussolini'den sonra iktidara gelen ilk aşırı sağcı başbakan oldu.

Ülkede 25 Eylül'deki seçimlerden zaferle çıkan Meloni liderliğindeki sağ ittifak, parlamentonun her iki kanadında da çoğunluğu elde etmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar