İtalya'da 'çıplak turist' krizi: Katedralin önündeki poza gözaltı

İtalya'da 'çıplak turist' krizi: Katedralin önündeki poza gözaltı
Yayınlanma:
A+ A-
İtalya'nın tarihi yapılarıyla ünlü Amalfi kasabasında bir kadın turistin katedralin kapısında verdiği çıplak pozlar tepki çekti. Gözaltına alınan kadın, çekimlerin 'hatıra amaçlı olduğunu' söyledi.

Artı Gerçek - İtalya'nın Amalfi kasabasında tarihi katedralin merdivenlerinde çıplak bir şekilde fotoğraf çektiren İngiliz kadın turist tepki gördü. Üzerinde sadece kırmızı bir kumaş ile kasabanın tarihi katedralinin kapısında poz veren kadını kameraya çeken Amalfili bir kadın, "Kilisede ve çıplak. Delilik bu" diyerek duruma tepki gösterdi.

'SEYAHATTEN ANI KALMASI İÇİN YAPTIK'

Yerel yayın yapan Amalfi Notizie isimli internet sitesine konuşan kadın turist ise polise verdiği ifadede, Amalfi'ye yaptıkları seyahatten 'bir anı kalması için' fotoğrafları çektiklerini, çekimin reklam amaçlı olmadığını söyledi. Site, kadın turistin katedrale giyinik halde geldiğini ve merdivenleri çıktıktan sonra soyunarak poz vermeye başladığını yazdı.

CNN'e konuşan bir polis, izinsiz çekim yapan kişilerden ikisinin fotoğrafçı ve asistanı, diğerinin ise model olduğu bilgisini verdi. Polis, turistlerin "kamusal alanda uygunsuz davranışlarda bulunmak" suçlamasıyla savcılığa ifade verdiklerini belirtti.

'AMALFİ CUMHURİYETİ'NİN MİRASI'

Amalfi'de yaşayan sanat tarihçisi ve yazar Laura Thayer, "Ciao Amalfi" isimli blogunda, çekim yapılan yerin bölge halkı için özellikle hassas olduğunu yazdı. Thayer, katedralin tarihi bronz kapılarının hem Amalfi Cumhuriyeti'nin mirası olduğunu, hem de törenler, evlilik ve cenaze gibi halkın yaşamında yer tutan özel günlerde açıldığını yazdı.

KAPILARI İSTANBUL'DA YAPILDI

Tarihi 9'uncu yüzyıla dayanan katedral, 1206'dan beri İsa'nın 12 havarisinden biri olan Aziz Andrew'ün kutsal emanetlerini barındırıyor. Katedralin demir kapılarının ise 1067 yılında İstanbul'da yapıldığı düşünülüyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar