İtalya'da 'izinsiz parti'lere 50'den fazla kişinin katılımı suç sayılacak

İtalya'da 'izinsiz parti'lere 50'den fazla kişinin katılımı suç sayılacak
Yayınlanma:
A+ A-
İtalya'da Başbakan Giorgia Meloni liderliğindeki aşırı sağcı hükümet, kamu düzeni için "tehlikeli" olacağı gerekçesiyle partilere katılacak kişi sayısını sınırladı. Buna göre 50'den fazla kişinin katıldığı izinsiz parti veya toplantılar suç oldu.

Artı Gerçek- İtalya'da aşırı sağcı yönetimin hak kısıtlayıcı hamleleri devam ediyor. Giorgia Meloni liderliğindeki hükümetin söz konusu partileri suç sayacak yasa hamlesi, hafta sonu Modena kentinde bir depoda İtalya'dan ve yurt dışından 1000'den fazla kişinin katıldığı Cadılar Bayramı partisinin ardından geldi.

Parti, gürültü ve bölgedeki trafiği olumsuz etkilediği şikayetleri üzerine yasaklanmıştı.

6 YILA KADAR HAPİS CEZASI

AA'nın BBC'den aktardığı habere göre, yasa çerçevesinde 50'den fazla kişiyi kapsayan izinsiz "tehlikeli partilerin" organizatörleri 6 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek ve telefonları dinlenebilecek.

Başbakan Meloni, yasanın, insanlara zarar gelmesini önlemeyi amaçladığını ve Avrupa'nın başka yerlerinde de benzer düzenlemelerin olduğunu savundu.

Meloni'nin selefi olan ulusal birlik hükümeti, 2021 yılında 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan büyük bir partinin ardından yasayı değiştirmek için çalışmalara başlamıştı.

Ancak aşırı sağcı yeni hükümet, büyük para cezaları ve ses sistemlerine el konulması da dahil olmak üzere daha sert kararlar aldı.

Hükümete Modena'daki partiyi yasaklarken, eski diktatör Benito Mussolini'nin 2 bin destekçisinin hafta sonu Predappio'da düzenlediği "faşist yürüyüşü" görmezden geldiği eleştirileri yöneltildi.

İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi, yürüyüşün kamu düzenine zarar vermediğini ve yıllardır devam ettiğini, iki olayın "tamamen farklı şeyler" olduğunu savundu.

İtalya’da eylülde düzenlenen genel seçimleri Giorgia Meloni liderliğindeki aşırı sağcı İtalya’nın Kardeşleri Partisi (FdI) kazanmıştı. Meloni, gençliğinde çekilen görüntülerde faşist lider Mussolini’yi “Her şeyi İtalya için yaptı” diyerek onaylamıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar