İzzeddin el Kassam Tugayları'ndan 'tüm cephelerde çatışmaları tırmandırma' çağrısı, İran'a övgü

İzzeddin el Kassam Tugayları'ndan 'tüm cephelerde çatışmaları tırmandırma' çağrısı, İran'a övgü
İsrail'in Gazze Savaşı'nın 200. gününde ufukta ateşkes ve barışçı çözüm gözükmezken, Hamas'ın silahlı kanadından bölgesel savaş endişelerini artıran bir çağrı geldi. Kassam Sözcüsü Ebu Ubeyde'nin İran'ın İsrail'e doğrudan saldırısını övmesi dikkat çekti.

Artı Gerçek - İsrail'in 7 Ekim'den beri saldırdığı Gazze Şeridi'nde öldürülen Filistinli sivillerin sayısı en 34 bin 183'e yükselirken, Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları, savaşın 200. günü vesilesiyle açıklama yaptı. Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, video mesaj yayımlayarak 'tüm cephelerde tırmandırma' çağrısında bulundu.

'İSRAİL'İN ELİNDE SADECE AŞAĞILANMA VE YENİLGİ VAR'

İsrail'in saldırının 200. gününde yalnızca "aşağılanma ve yenilgi" elde ettiğini söyleyen Ebu Ubeyde, "200 gün sonra, düşman hala Gazze'de kumlara saplanmış durumda, hedefi yok, ufku yok ve esirlerini geri alamıyor" dedi. "Düşman hükümetinin yalanlarından biri, dünyayı Kassam Tugaylarını ortadan kaldırdığı ve geriye sadece Refah'taki tugayların kaldığına inandırmaya çalışmasıdır" diye ekledi.

'İRAN'IN İSRAİL SALDIRISI OYUNU DEĞİŞTİRDİ'

Çatışmaların tüm cephelerde tırmanması çağrısının yanısıra 13 Nisan'da İsrail'e karşı ilk kez doğrudan saldırı düzenlemesinden dolayı İran'ı öven Ebu Ubeyde, şöyle konuştu:

"Siyonist saldırganlığa yanıt olarak, İran islam Cumhuriyeti’nin gerçekleştirmiş olduğu ‘Gerçek Vaat’ operasyonundan öncesi ve sonrasında Siyonist rejimin nasıl şiddetli bir dehşete kapıldığını tüm dünya izledi. Gerek hacmiyle, gerek doğası ve verdiği mesajla bu yanıt yeni kurallar ortaya koymuş, önemli dengeler oluşturmuş ve düşman ile onun arkasındakilerin hesaplarını alt üst etmiştir. Bunun üzerine düşman kendisini müdafaa etmeleri için binlerce mil uzaklıktaki müttefiklerini imdada çağırmıştır. Saldırı kuvvetiyle gururlanan düşman, savunma güçlerini ön plana çıkararak bu operasyonun netice ve etkilerini gizlemeye çalışmıştır. Fakat biz bu operasyon ve darbelerin etkisini iyice gözlemledik. Bu yanıt, düşmanın hesap vermeden yapmış olduğu zorbalık döneminin geçmiş olduğunu kesin bir şekilde göstermiştir."

İRAN İHA'LARINI VURAN ÜRDÜN'E 'İSYAN ÇAĞRISI'

"En önemli Arap cephelerinden biri" olarak nitelediği Batı Şeria ve Ürdün'de de tırmandırma çağrısında bulunan Ebu Ubeyde, "Ürdün halkını eylemlerini artırmaya ve seslerini yükseltmeye çağırıyoruz" vurgusunu yaptı.

İran ile İsrail arasında yer alan Ürdün, hava sahasına girip İsrail'e doğru yol alan onlarca İran insansız hava aracını vurup düşürmüştü.

'HAMAS'IN REHİNELERİ BIRAKMA ŞARTLARINDAN TAVİZ YOK'

Askeri kanat sözcüsü, "Hamas'ın ateşkes müzakerelerinde İsrail'in savaşı kalıcı olarak sona erdirmesi, tüm askerlerini Gazze'den çekmesi ve yerinden edilenlerin kuzeye dönmesine izin vermesi yönündeki taleplerine bağlı kaldığını" belirtti. "İşgal hükümeti rehine takası anlaşmasına varmakta zorlanıyor ve arabulucuların ateşkes anlaşmasına varma çabalarını engellemeye çalışıyor" diye ekledi.

İSLAMİ CİHAD'DAN İSRAİL'E ROKET SALDIRISI

İsrail'in güneyindeki iki sınır kasabası Siderot ve Nir Am'a düzenlenen ve herhangi bir can kaybı bildirilmeyen roket saldırılarının sorumluluğunu, Hamas'la müttefik İslami Cihad'ın silahlı kanadı üstlendi.

HİZBULLAH İLK KEZ AKKA'YI HEDEF ALDI

Direniş Ekseni'nin Lübnan ayağını oluşturan Hizbullah, bugün ilk kez İsrail'in kuzeyinde, Hayfa yakınındaki Akka kentine saldırı düzenledi. Şii örgüt, misilleme saldırısında İsrail'in Golan Tugayı ve Egoz Birliği karargahlarını vurduğunu duyurdu.

HUSİLER, OPERASYONLARIN ARTIRILMASI ÇAĞRISI YAPTI

Öncesinde İran destekli Direniş Ekseni'nin Yemen ayağını oluşturan Husiler (Ensarullah Hareketi) de "Kızıldeniz, Arap Denizi ve Hint Okyanusu'nda Siyonist denizciliğe ve onunla bağlantılı tüm aktörlere karşı operasyonların artırılması" çağrısı yaptı.

GAZZE'DE İSRAİL BOMBARDIMANI ŞİDDETLENDİ

Bugün Gazze Şeridi'ndeki Filistinliler, İsrail'in saldırılarını bölge genelinde yoğunlaştırdığını ve haftalardır görülen en ağır topçu bombardımanlarından bazılarını düzenlediğini söyledi. Filistinliler, İsrail'in orta ve güney bölgelerde hava saldırıları ve sahadaki tanklardan topçu bombardımanını neredeyse aralıksız sürdürdüğünü belirtti.

İSRAİL ORDUSU: FİLİSTİNLİLER BEYT LAHİYA'YI TERK ETSİN

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin kuzey ucundaki Beyt Lahiya'daki dört bölgenin tahliye edilmesi ve "güvenli" ilan edilen iki bölgeye gidilmesi emrini verdi.

İSRAİL SALDIRILARI 4 AY SONRA YENİDEN KUZEY GAZZE'YE YÖNELDİ

Filistinli siiviller ve Hamas medyası, tankların gece boyunca Gazze Şeridi'nin kuzey ucundaki Beyt Hanun'un doğusuna yeni saldırı düzenlediğini, ancak çok içeri girmediğini söyledi. Kuzey Gazze'ye yeniden hava ve topçu bombardımanı, İsrail ordusunun bu bölgelerde Hamas kontrolü bitirdiğini söyleyerek askerlerini geri çektiğini açıklamasından 4 ay sonra gerçekleşti.

Hamas'ın Sağlık Bakanlığı, İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 32 Filistinlinin daha öldürüldüğü, 59 Filistinlinin daha yaralandığını duyurdu. Böylece İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda öldürülenlerin sayısı en az 34 bin 183'e, yaralananların sayısı 77 bin 143'e yükseldi. (Reuters, Al Mayadeen, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar