Japon Denizi'nde kargo gemisi battı: İki ölü, dokuz kayıp

Japon Denizi'nde kargo gemisi battı: İki ölü, dokuz kayıp
Yayınlanma:
A+ A-
Dün gece saatlerinde Japon Denizi'nde Hong Kong bandıralı bir kargo gemisi alabora oldu. Gemide bulunan 22 mürettebattan ikisi öldü. 11 denizci kurtarılırken, kayıp dokuz denizciyi arama çalışmaları sürüyor.

Artı Gerçek - Japonya'nın Nagazaki kıyılarında 6 bin 551 tonluk bir kargo gemisi alabora oldu. Hong Kong bandıralı 'Jintian' adlı gemide bulunan 22 mürettebattan 11'nin kurtarıldığı açıklandı. İki denizcinin öldüğü kazada, Japon ve Güney Kore Sahil Güvenlik birimleri kayıp dokuz denizciyi arama çalışmalarını sürdürüyor.

Kereste taşıyan kargo gemisinin neden battığına dair henüz resmi bir açıklama yapılmazken, Japonya Sahil Güvenliği, 'imdat sinyali' alındığında rüzgarın kuvvetli olduğunu belirtti. Japon yetkililer, bölgeye derhal devriye botları ve uçaklar gönderildiğini, ancak sert hava koşulları nedeniyle arama kurtarma çalışmalarına hemen başlanamadığını belirtti.

İMDAT SİNYALİNDEN DÖRT SAAT SONRA BATTI

Güney Koreli yetkililere göre, geminin kaptanı dün gece Güney Kore'nin Jeju Adası Sahil Güvenliği ile bir uydu telefonu aracılığıyla iletişim kurarak mürettebatın gemiyi terk edeceğini söyledi. Japon haber ajansı Kyodo ise, gemi mürettebatının salı günü geç saatlerde gemilerinin "yalpaladığını ve su aldığını" söyleyerek bir imdat çağrısı gönderdiğini belirtti.

Çağrının yapılmasından dört saat sonra batan gemide bulunan beş Çinli mürettebat yakında bulunan gemiler tarafından kurtarılırken, olay yerine giden Japon ve Güney Koreli Sahil Güvenlik görevlileri, arama yaptıkları ilk üç can salı ve iki cankurtaran botunda kimseyi bulamadı. Ardından devam eden çalışmalarda ise sekiz mürettebat kurtarıldı.

DÜN YÜZLERCE UÇUŞ KÖTÜ HAVA KOŞULLARI SEBEBİYLE İPTAL EDİLMİŞTİ

Japon yetkililer, Hong Kong bandıralı gemide bulunan 14 mürettebatın Çinli ve sekizinin Myanmarlı olduğunu belirtti. Kayıp dokuz mürettebatı arama çalışmaları sürüyor. Geminin battığı bölgede dün, sert hava koşulları nedeniyle yüzlerce uçuş iptal edilmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar