'Jin, Jiyan, Azadî' protestolarının bastırılmasını eleştiren, Pezeşkiyan'ı destekleyen İranlı hukukçu hapse atıldı

'Jin, Jiyan, Azadî' protestolarının bastırılmasını eleştiren, Pezeşkiyan'ı destekleyen İranlı hukukçu hapse atıldı
İran'da 'Jin, jîyan, azadî' protestolarının demir yumrukla bastırılmasını açıkça eleştirmesiyle tanınan hukukçu Burhani, kampanyasını desteklediği Pezeşkiyan'ın cumhurbaşkanı seçilmesinin ertesinde demir parmaklıkların ardına gönderildi.

Artı Gerçek - İran'da önceki gün cumhurbaşkanı seçilen reformcu Mesud Pezeşkiyan'ın destekçilerinden olan ve hükümetinde görev alabileceği konuşulan önde gelen hukukçu Muhsin Burhani hapse atıldı. .

Eylül 2022'de genç Kürt kadın Jîna Mahsa Amini'nin uygun örtünmediği gerekçesiyle gözaltındayken ölmesinin yol açtığı "Jin, jîyan, azadî" protestolarının kanla bastırılmasını, infaz dalgasıyla boğulmasını eleştiren Dr. Muhsin Burhani, daha önce Tahran Üniversitesi'ndeki ceza hukuku ve kriminoloji öğretim üyeliği görevinden alınmıştı.

'CEZASININ KESİNLEŞMESİNİ MÜTEAKİP CEZAEVİNE ÇAĞRILDI'

İran yargısının Mizan haber ajansı, ünlü hukukçunun daha önce mahkum edildiğini söyledi. "Daha önce adli mahkemelerde bir davanın görülmesi sırasında hüküm giyen Muhsin Burhani'nin cezasının kesinleşmesini müteakip cezaevine çağrıldığını" duyuran Mizan, dava veya hapis cezası hakkında daha fazla ayrıntı vermedi.

SEÇİM KAMPANYASINDAKİ VAATLER

"Jin, jîyan azadî" protestoları sırasında İran yönetimini eleştirmesiyle sosyal medyada popüler olan Burhani'nin desteklediği Pezeşkiyan, seçim kampanyası sırasında, zorunlu başörtüsü yasasını gevşetmeyi ve Batı'yla ilişkileri düzeltme girişiminde bulunmayı vaat etti.

Pezeşkiyan'ın seçim kampanyasında konuşan Burhani de Mahsa Amini'nin gözaltında ölümü üzerine başlayan protestolara karşı güvenlik güçlerinin "cop elektrik şoku ve saçma mermisi" kullandığından söz etti.

İÇİŞLERİ BAKANINI OYLARI KORUDUĞU İÇİN ÖVDÜKTEN SONRA

Yönetimi vatandaşlara, özellikle başörtüsü zorunluluğunu ihlalle suçlanan kadınlara baskı uyguladığı için eleştiren Burhani, dün X'te yaptığı paylaşımda "Başörtüsü konusunda İçişleri Bakanı'na yönelik eleştirel tavrım açık, ama halkın oylarını koruduğu için kendisine teşekkür etmeliyiz; Ahmed Vahidi Bey, parlayan, adından söz ettiren güvenilir bir insandı" dedi.

GÜVENLİK VE İSTİHBARAT KURUMLARI DAVAYLA HEDEF ALDI

Protestoları destekleyen profesörlerin tasfiyesi sırasında Tahran Üniversitesi'ndeki görevinden alınan, geçen yıl ağustos ayında İran güvenlik ve istihbarat kurumlarının ortak davasının hedefi olan Burhani, o dönemde X'te yaptığı paylaşımda, kendisine dava açanlar arasında İran Devrim Muhafızları İstihbarat Teşkilatı ve Anayasayı Koruma Konseyi'nin bir üyesinin de bulunduğunu söylemişti.

Hukukçu "Bire karşı kaç kişi" sorusunu yöneltmişti. (AP, Iran International, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar