Jüri kararını verdi: 'Kripto kralı' Sam Bankman-Fried FTX dolandırıcılığından suçlu bulundu

Jüri kararını verdi: 'Kripto kralı' Sam Bankman-Fried FTX dolandırıcılığından suçlu bulundu
Yayınlanma:
A+ A-
Kripto para borsası FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried, hakkındaki dolandırıcılık davasında suçlu bulundu. Bir zamanlar kripto para dünyasının en ünlü kişilerinden olan Bankman-Fried onlarca yıllık hapis cezası alabilir.

Artı Gerçek - Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried, ABD’nin New York kentinde bir ay süren duruşmaların ardından dolandırıcılık ve kara para aklama suçlarından hüküm giydi. Dava jürisi bir gün süren görüşmelerin ardından Bankman-Fried’i suçlu buldu.

Bir dönemler kripto para dünyasının en ünlü kişilerinden olan 31 yaşındaki eski milyarderin onlarca yıllık bir hapis cezası alması bekleniyor. BBC Türkçe'nin aktardığına göre cezalar daha ileri bir tarihte açıklanacak.

SUÇLAMAYI REDDETMİŞTİ

Bankman-Fried, FTX’in geçen yıl batmasının ardından tutuklanmıştı. Savcılar Bankman-Fried’e, yatırımcılara ve borç verenlere yalan söylediği ve milyarlarca dolarlık kripto para çaldığı gerekçesiyle yedi ayrı suçlama yöneltmişti. Bankman-Fried ise suçlamaları reddetmiş, hatalar yapmış olmasına rağmen iyi niyetle hareket ettiğini savunmuştu.

ESKİ KIZ ARKADAŞI VE İŞ ARKADAŞLARI SAVCIYLA İŞBİRLİĞİ YAPTI

Suçlama yöneltilen diğer kişiler arasında yer alan eski kız arkadaşı ve iş arkadaşları ise savcılıkla işbirliğine gitmiş ve alacakları cezayı hafifletmek için ona karşı ifade vermişti.

Savcılıkla işbirliği yapan diğer sanıklar, Bankman-Fried’in kripto para ticaret şirketi Alameda’nın bankalardan borç alamaması nedeniyle ilk günlerden itibaren FTX müşterilerinin hesaplarındaki parayı kullandığına dair belgeler sunmuştu.

Bankman-Fried en başından beri FTX’teki kripto paraların başka yerlerde kullanılmadığına dair açıklamalar yapsa da bu paraların Alameda’nın alacaklılarına borç ödemek, mülk almak, yatırım yapmak ve siyasi bağışlar amacıyla kullanıldığını aktarmışlardı.

8 MİLYAR DOLAR BORÇLA BATTI

FTX geçen yıl kasımda battığında Alameda’nın FTX’e 8 milyar dolar borcu vardı. Savcı Nicolas Roos “Bunun yanlış olduğunu bilmesine rağmen FTX’ten para aldı. Çünkü diğerlerinden daha zeki olduğunu ve daha çok şey bildiğini düşünüyordu, bunun altından bir şekilde kalkabileceğine inanıyordu” dedi.

Bu dava, kripto para dünyasına olası etkileri nedeniyle yakından izleniyordu. Geçen yıl kripto para piyasalarındaki çalkantılar sırasında FTX’in hızla büyümeyi başarması nedeniyle Bankan-Fried’e “kripto kralı” lakabı takılmıştı. (Kaynak)

Öne Çıkanlar