Kabil Üniversitesi'ne silahlı saldırı:Onlarca ölü ve yaralı var

Kabil Üniversitesi'ne silahlı saldırı:Onlarca ölü ve yaralı var
Afganistan'ın başkenti Kabil'de ağır silahlı bir grup, Kabil Üniversitesi'ne saldırı düzenledi. Çoğu öğrenci çok sayıda ölü ve yaralı olduğu bildirildi.

Afganistan içişleri Bakanlığı Sözcüsü Tarık Aryan, üniversitede 6 saat süren çatışmada en az 19 kişinin hayatını kaybettiğini ve 22 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Euronews'in Aryan, televizyonundan aktardığı habere göre, 3 silahlı saldırganın güvenlik güçlerince öldürüldüğünü dile getirdi. Ölen ve yaralananların çoğu öğrencilerden oluşuyor. Sağlık kaynakları, hastanelere nakledilen öğrencilerden bazılarının durumunun ağır olduğunu, can kaybının artabileceğini kaydetti.

Saldırı, İran'ın üniversite bünyesinde bir kitap fuarı açtığı ve açılışa İran'ın Kabil Büyükelçisi'nin de katıldığı bir zamana denk geldi. Silahlı saldırganların kampüse girmeden önce güvenlik noktasında güçlü bir patlayıcıyı infilak ettirdiği ardından da içeri girdiği belirtildi.

Görgü tanıkları, doğu kapısı olarak bilinen ana giriş kapısından içeri sızan saldırganların burada yer alan hukuk fakültesi ile iletişim fakültelerini hedef aldığı ve öğrencilerin üzerine otomatik tüfeklerle ateş açtığını zaman zaman da el bombaları kullandığını dile getirdi.

Adının açıklanmasını istemeyen güvenlik kaynakları ise saldırıda onlarca öğrencinin öldüğünü ve yaralandığını dile getirdi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Emrullah Salih, olayda istihbarat hatası yapıldığını belirttiği Twitter iletisinde, "Birgün istihbari hatalarımızı düzelteceğiz ancak diğer tarafta şeytani düşüncedeki talipler (Taliban), Kabil Üniversitesi'ne yapılan bu iğrenç ve meşru olmayan saldırıdan ötürü vicdanlarını asla temizleyemeyecekler. Bu bizim için bir istihbarat hatasıdır." ifadelerini kullandı.

Taliban ise yayınladığı bir bildiri ile saldırıyla bağlantılarının bulunmadığını bildirerek örgüte yöneltilen suçlamaları reddetti.

Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmazken, olayın neden düzenlendiği bilinmiyor.

Cumhurbaşkanı Eşref Gani, olayın terörist eylemi olduğunu belirterek saldırı kınadı ve "teröristlerin" "Helmand'da yenildikten" sonra akademik merkezleri hedef aldığını söyledi.

1932'de kurulan Kabil Üniversitesi, 17 bin öğrencisiyle Afganistan'ın en büyük eğitim kurumu olarak biliniyor.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de bulunan Amerikan Üniversitesi de dört yıl önce Taliban militanlarının silahlı saldırısına uğramış, saatler süren çatışmada çok sayıda öğrenci yaşamını yitirmişti.

Öne Çıkanlar