Kabil'deki otel saldırısını IŞİD üstlendi

Kabil'deki otel saldırısını IŞİD üstlendi
Yayınlanma:
A+ A-
Afganistan'ın başkenti Kabil'de dün yabancıların kaldığı otele yapılan saldırıyı IŞİD üstlendi. Saldırıda üç saldırganın öldürülğü açıklanmıştı.

Artı Gerçek- Afganistan'ın başkenti Kabil'de, daha çok Çinlilerin de kaldığı otele yapılan silahlı saldırıyı IŞİD üstlendi.

IŞİD'in Telegram hesabından üstlendiği saldırıda Kabil'in Şehri Nev bölgesindeki Longan Hotel hedef alınmıştı.

Taliban yönetimi üç silahlı saldırganın öldürüldüğünü, oteldeki iki yabancı ülke vatandaşının ise yaralandığını duyurmuştu. Taliban geçici hükümetinin sözcüsü Zabihullah Mücahid iki kişinin otel pencerelerinden atlaması sonucu yaralandığını söylemişti.

Kabil'deki İtalyan bir STK'nın işlettiği Emergency Hospital ise hastaneye üç ölünün yanı sıra 18 yaralının getirildiğini açıklamıştı.

IŞİD, Taliban'ın geçen yıl ülkede yönetimi ele geçirmesinin ardından ülkedeki bombalı saldırılarına devam etmişti.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, Pakistan'ın Kabil Büyükelçiliği’ne 2 Aralık'ta düzenlenen silahlı saldırıyı da cihatçı örgüt IŞİD-Horasan’ın (IŞİD-H) üstlendiğinin Afgan yetkililerle istişarenin doğrulandığını açıklamıştı. Pakistan'ın Kabil Büyükelçiliğine yapılan silahlı saldırıda Pakistan'ın Kabil Misyon Şefi Maslahatgüzar Übeyd ur Rahman Nizamani hedef alınmıştı. Nizamani, saldırıyı yara almadan atlatmış, saldırıyı önlemek için araya giren Büyükelçilik koruması Israr Muhammed ise ağır yaralanmıştı.

IŞİD HORASAN HAKKINDA

IŞİD-H grubu, 2013'te El Kaide'nin Irak kolunun ayrılarak oluşturduğu Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Pakistan-Afganistan bölgesindeki koluna verilen isim. Grup ilk olarak Ocak 2015'te ortaya çıkmıştı.

ABD'nin tahliye operasyonlarının son günlerinde Kabil'deki Hamid Karzai Havalimanı'na 26 Ağustos 2021’de düzenlenen intihar saldırısını IŞİD-H üstlenmiş, saldırıda 13 ABD askeriyle 160'dan fazla Afgan sivil yaşamını yitirmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar