Kabil'de yabancıların kaldığı otele silahlı ve bombalı saldırı

Kabil'de yabancıların kaldığı otele silahlı ve bombalı saldırı
Afganistan'ın başkenti Kabil'de başta Çinliler olmak üzere yabancıların da kaldığı bir otele silahlı ve bombalı saldırı düzenlendi. Taliban üç saldırganın öldürüldüğünü duyurdu.

Artı Gerçek- Afganistan'ın başkenti Kabil'de başta Çinliler olmak üzere yabancı ülke vatandaşlarının da kaldığı bir otele silahlı ve bombalı saldırı düzenlendi.

Reuters'a bilgi veren iki Taliban yetkilisi, Şehri Nev bölgesindeki otelin içinde silahlı kişilerin ateş açtığını söyledi.

Patlama ve silah seslerinin duyulduğu bölgeye çok sayıda Taliban mensubu gönderildi. Taliban mensupları otele giden tüm caddeyi trafiğe kapattı.

Afganistan'ın İngilizce haber yapan basın kuruluşlarından TOLO News otelin bir katında yangın çıktığını ve otelden duman yükseldiğini gösteren görüntüler yayınladı.

Tolo News'a konuşan kaynaklardan biri binanın Çinlilere ait olduğunu öne sürdü.

Bölge sakinleri şiddetli bir patlama sesi ardından da silah sesleri duyduklarını ayrıca otelde genellikle Çinlilerin ve diğer yabancı ülke vatandaşlarının kaldığını söyledi.

Çin resmi haber ajansı Şinhua ise saldırının Çinlilere ait bir misafirhane gerçekleştiğini belirtirken, Taliban sözcüsü Zabihuallah Mücahid saldırıyı doğruladı.

Kabil polis sözcüsü Halis Zadran ise silahlı kişilerin "sıradan kişilerin" kaldığı otele saldırı düzenlediğini söyledi.

TALİBAN: ÜÇ SALDIRGAN ÖLDÜ

Taliban geçici hükümeti sözcüsü daha sonra yaptığı açıklamada otele saldıran üç saldırganın öldürüldüğünü, ölen yabancı olmadığını ancak balkondan atlayarak kaçmaya çalışan iki yabancı ülke vatandaşının yaralandığını duyurdu.

Ancak Kabil'deki bir hastaneden yapılan açıklamada hastaneye üç ölü ve 18 yaralının geldiği belirtildi.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Taliban'ın geçen sene yönetimi zorla ele geçirdiği ve adım adım sert şeriat yasalarını uygulamaya geçirdiği ülkede son aylarda bombalı ve silahlı saldırılar artış gösterdi. Bu saldırıların bir kısmını IŞİD üstlenmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar