Afganistan'da medreseye bombalı saldırı: En az 15 kişi öldü

Afganistan'da medreseye bombalı saldırı: En az 15 kişi öldü
Afganistan'ın kuzeyindeki Samangan vilayetinde bir medreseye bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda en 15 kişi öldü.

Artı Gerçek - Afganistan'ın Samangan vilayetinin başkenti Aybek'te bulunan Cihadiye Medresesi'nde öğle namazı sırasında patlama meydana geldi.

Yerel hükümet sözcüsü Emdadullah Muhacir bombalı saldırı sonucu yapıldığı sanılan patlamada 15 kişinin öldüğünü, en az 20 kişinin de yaralandığını söyledi.

Muhacir "Patlama kent merkezindeki Cihadiye Medresesi'nin içinde yerel saatle 12:45'te meydana geldi. Medrese de çok sayıda oğlan çocuğu öğrenim görüyordu" dedi. Patlamanın arkasında neyin olduğu henüz netlik kazanmadı ancak Muhacir konuyla ilgili soruşturmanın başlatıldığını duyurdu.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdul Nafi Takor da Cihadiye Medresesi'ne yönelik saldırıyı doğruladı ancak patlamada en az 10 öğrencinin öldüğünü, çok sayıda öğrencinin de yaralandığını duyurdu.

Takor "Müfettişlerimiz ve güvenlik güçlerimiz bu affedilemez suçun faillerini belirlemek ve onları adalet önüne getirmek için çalışıyor" ifadelerini kullandı.

'ÖLENLERİN HEPSİ ÇOCUKLAR VE SIRADAN İNSANLAR'

AFP'ye konuşan adının açıklanmasını istemeyen bir doktor "Ölenlerin hepsi çocuklar ve sıradan insanlar" dedi.

Taliban geçen sene Afganistan'ın yönetimini ele geçirdikten sonra ülkede camilere yönelik olanlar da dahil saldırılar devam etmişti.

Bu saldırıların bazılarını IŞİD üstlenmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar