Taliban, stadyumda binlerce kişi önünde 12 kişiyi kırbaçladı

Taliban, stadyumda binlerce kişi önünde 12 kişiyi kırbaçladı
Yayınlanma:
A+ A-
Afganistan'da Taliban lideri Hibetullah Ahundzade'nin bazı suçların şeriata göre cezalandırılması talimatı vermesinin ardından ülkede kırbaçlama cezaları başladı. Logar vilayetinde üçü kadın 12 kişi binlerce kişinin göz önünde bir stadyumda kırbaçlandı.

Artı Gerçek- Taliban, Afganistan'da 1990'lı yıllarda gerçekleştirdiği İslam hukukuna (şeriat) göre cezalandırmalara geçen yıl ülkede kontrolü ele geçirdikten sonra geri döndü.

Afganistan'ın doğusunda 14 kişinin çeşitli suçlardan kırbaçlandığı açıklandı.

Taliban'ın kontrolündeki Yüksek Mahkeme'den yapılan açıklamada "Logar vilayetindeki bir futbol stadında üç kadın ve 9 erkek din adamlarının, yetkililerin ve halkın önünde kırbaçlandı" dendi.

Ayrıca doğudaki Lahman vilayetinde de iki kişiye kırbaçlanma cezası verildiği açıklandı.

Kırbaçlamanın gerçekleştiği stadyumda bu sırada yaklaşık 5 bin kişinin olduğu, Logar vilayetinde kırbaçlanma cezası verilen 12 kişinin "zina, hırsızlık ve eşcinsel ilişki" suçlarından bu cezaya çarptırıldığı açıklandı.

EN AZ 21, EN FAZLA 39 KIRBAÇ DARBESİ

BBC'ye konuşan Logar Valisi'nin sözcüsü Ömer Mansur Mücahid verilen kırbaç cezalarında en az 21, en fazla 39 kırbaç darbesinin uygulandığını söyledi. Kırbaçlanan üç kadının serbest bırakıldığını ancak kırbaçlanan erkeklerden bazılarının cezaevine gönderildiğini de aktardı.

Taliban 4 gün önce de ülkenin kuzeydoğusundaki Tahar vilayetinde 9'u kadın 19 kişiye "evden kaçma, hırsızlık ve zina suçlarından" kırbaçlanma cezasının verildiğini duyurmuştu.

Son cezalar 10 gün önce Taliban lideri Hibetullah Ahunzdaze'nin Afganistan yargısına belirli suçlar için şeriata uygun cezalar vermeleri talimatının ardından geldi. Şeriata göre bazı suçlar uzuv kesme, taşlayarak öldürme ve kırbaçlamayla cezalandırılıyor.

URUZGAN'DA KADINLARA SIM KART SATIŞI YASAKLANDI

Ülkede Taliban'ın kontrolü ele geçirmesinin ardından kadınlar sosyal yaşamdan hızla uzaklaştırılmış, yanlarında erkek olmadan seyahat etmeleri, çok sayıda sektörde çalışmaları ve ortaokul ve lise öğrenimi almalarını yasaklanmıştı.

Bu yasaklara şimdi bir yenisi daha eklendi. BBC Farsça'nın ülkede İngilizce yayın yapan nadir basın kuruluşlarından TOLO News'tan aktardığına göre ülkenin güneyindeki Uruzgan vilayetinde telekomünikasyon alanında kadın çalışanların sayısının çok az olması sebebiyle SIM kart satışlarının kadınlara yapılması yasaklandı.

Uruzgan vilayetinde telekomünikasyon ve iletişim teknolojileri biriminin başındaki Zinullah Faruki TOLO News'a yaptığı açıklamada Taliban yetkililerinin telekomünikasyon şirketlerinin tamamı kadın çalışanlardan oluşan satış merkezleri açmasının planlandığını ve kadınlarından da buradan alışveriş yapacaklarını söylediğini aktardı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar