Kahovka Barajı'nın yıkılması: Ukrayna ve Rusya selde ölenler olduğunu duyurdu

Kahovka Barajı'nın yıkılması: Ukrayna ve Rusya selde ölenler olduğunu duyurdu
Yayınlanma:
A+ A-
Kahovka Barajı'nın yıkılması sonucu yaşanan sel faciasında Rusya ve Ukrayna kontrolündeki bölgelerde toplamda sekiz kişinin öldüğü açıklandı. En az dört bin kişi bölgeden tahliye edildi. Kızıl Haç ise selin yerden söktüğü mayınlara karşı uyarıda bulundu.

Artı Gerçek - Rusya ve Ukrayna birbirlerini Herson bölgesindeki Nova Kahovka Barajı'nın vurmak ve bölgede sel faciasına neden olmakla suçlamayı sürdürürken Ukraynalı yetkililer Dinyeper Nehri'nin kontrolleri altındaki bölgesinde sel nedeniyle üç kişinin öldüğünü açıkladı. Rusya'nın kontrol ettiği bölgede ise beş kişinin öldüğü duyuruldu.

YAKLAŞIK DÖRT BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Ukrayna'nın bölge valisi Oleksandr Prokudin sel nedeniyle 600 kilometrekarelik alanın su altında kaldığını ve Ukrayna'nın şu ana kadar bölgeden iki bin kişiyi tahliye ettiğini söyledi. Rus kontrolündeki alandan da bir o kadar kişinin tahliye edildiği, toplamda dört bin kişinin bölgeden ayrıldığı açıklandı. Nova Kahovka kentinin Kremlin tarafından atanan belediye başkanı, Rus devlet televizyonunda barajın çökmesinin ardından kayıp ilan edilen yedi kişiden beşinin öldüğünü söyledi. Belediye Başkanı Vladimir Leontyev, kalan iki kişinin bulunduğunu ve onları tahliye etmek için çaba sarf edildiğini de sözlerine ekledi.

ZELENSKİY SEL BÖLGESİNİ ZİYARET ETTİ

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy Herson bölgesinde selin vurduğu bölgeyi ziyaret etti. Zeelenskiy, Telegram hesabından yaptığı açıklamada yaptığı koordinasyon toplantısı hakkında bilgi verdi. Zelenskiy "Birçok önemli konu tartışıldı. Afet sonucu bölgedeki operasyonel durum, potansiyel taşkın bölgelerinden halkın tahliyesi, baraj patlamasının neden olduğu acil durumun ortadan kaldırılması, sular altında kalan bölgelere yaşam desteği organizasyonu ele alındı. Hasarı hesaplamak ve afetten etkilenen sakinlere tazminat vermek için fon tahsis etmek ve kayıpları telafi etmek için bir program geliştirmek veya Herson bölgesindeki işletmelerin yerini değiştirmek önemli" dedi.

KIZILHAÇ SELİN YERİNDEN ETTİĞİ MAYINLARA KARŞI UYARDI

Nova Kahovka kentinin Kremlin tarafından atanan belediye başkanı Vladimir Leontyev ayrıca barajın patlaması sonucu yerinden edilen kara mayınlarının su basan kasaba ve köylerde görülebileceğini söyledi. Uluslararası Kızılhaç Komitesi Silah Kirliliği Birimi başkanı Erik Tollefsen, "Geçmişte tehlikelerin nerede olduğunu biliyorduk. Şimdi bilmiyoruz. Tek bildiğimiz, bunların akıntı yönünde bir yerlerde olduğu" dedi. "Gelen haberlere dehşetle bakıyoruz" diyen Tollefsen, 2015'te Danimarka'da su altında bulunan 2. Dünya Savaşı mayınlarının hala faal olduğunu sözlerine ekledi. İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'nın en büyüğü olan Ukrayna'daki savaş, ülkenin dört bir yanında çok sayıda mayın ve patlamamış mühimmat bırakmıştı. Tollefsen, Ukrayna'daki mayınların kesin sayısının belirsiz olduğunu söylese de "Rakamların çok büyük olduğunu biliyoruz" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar