Karadeniz Holding borcunu kısmen ödeyen Sierra Leone'nin elektriğini açtı: 'Kesinti hastaneleri vurdu, en az bir bebek öldü'

Karadeniz Holding borcunu kısmen ödeyen Sierra Leone'nin elektriğini açtı: 'Kesinti hastaneleri vurdu, en az bir bebek öldü'
Karadeniz Holding'in yüzer santrali iki haftadır kestiği elektriği Batı Afrika ülkesinin kısmi ödeme yapması üzerine yeniden bağladı. Bir doktor, hastanelerin elektrik kesintisiyle başa çıkmakta zorlandığını, en az bir bebeğin bu yüzden öldüğünü söyledi.

Artı Gerçek - En yoksul ülkeler arasında yer alan Sierra Leone'nin elektrik ihtiyacının yüzde 80'ini karşılayan Karadeniz Holding'in yüzer enerji santrali şirketi Karpowership'le yaşadığı kriz şimdilik sona erdi. Batı Afrika ülkesinin 48 milyon dolarlık borcunu kısmen ödemesinin ardından haftalardır kesik olan elektrik yeniden tesis edildi. Kriz, Enerji Bakanı Kanja Sesay'ın krizin tüm sorumluluğunu üstlendiğini söyleyerek istifa etmesinin ardından 18 milyon dolarlık ödeme yapılmasıyla çözüldü.

Reuters'e ödeme aldıklarını doğrulayan Karpowership sözcüsü,"Sierra Leone'ye tam kapasite elektrik tedarikinin yeniden sağlandığını doğrulamaktan memnuniyet duyuyoruz." dedi.

İKİ HAFTA ELEKTRİKSİZ YAŞADILAR

Eylül 2023'te borcunu ödemediği gerekçesiyle Sierra Leone'ye elektriği geçici süre kesen Karadeniz Holding'e bağlı Karpowership, geçen hafta başkent Freetown'a sağladığı elektriği ödenmemiş faturalar nedeniyle 60'dan 6 megavata indirdiğini duyurdu.

Nisan ayının ortasından beri Freetown ile Bo, Kenema ve Koidu şehirlerinde günlerce elektrik kesintisi yaşandı.

'HASTANE-OKUL İÇİN DÜŞÜK SEVİYEDE ÜRETİM DEVAM ETTİ'

Şirketin 16 Nisan'daki açıklamasında ödemelerde uzun zamandır aksaklıklar yaşandığına dikkat çekilerek "Yetkililere indirimler ve uzun vadeler sunmamıza karşın maalesef uzun zamandır herhangi bir ödeme alamadık. Ödenmemiş borçlar sebebiyle yakıt tedarikçilerimizden elektrik üretimi için gerekli yakıtı alamıyoruz" denildi. "Acil ihtiyaçların karşılanması, hastane ve okul gibi kritik öneme sahip kurumların faaliyetine devam etmesi için düşük seviyede üretimin devam ettiği" dile getirildi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI: CEP TELEFONU IŞIĞIYLA HİZMET VEREBİLDİK

Ancak Sierra Leone'nin büyük şehirlerinde yaşayanlar günlerce elektriksiz kalırken, kesintiden hastaneler de etkilendi.

Sağlık çalışanları hizmet verirken ışık sağlamak için cep telefonlarını kullanmak zorunda kalmaktan duydukları hayal kırıklığını sosyal medyada paylaştı.

Reuters'e konuşan Doktor Jeredine George, hastanelerin elektrik kesintisiyle başa çıkmakta zorlandığını, ana çocuk hastanesindeki en az bir bebeğin elektrik kesintisi nedeniyle öldüğünü söyledi.

'FATURALARIMIZI ÖDÜYORUZ, NEDEN KARANLIKTA YAŞIYORUZ'

BBC'nin 'What in the World' podcast'ine konuşan Freetown'daki ikinci sınıf mühendislik öğrencisi Fatmata Gassim, "Yemeğini nasıl pişireceksin? Evde nasıl yürüyeceksin? Elektrik faturalarımızı ödüyoruz, neden bu şekilde yaşamak zorunda olduğumuzu anlamıyorum" dedi.

ENERJİ BAKANLIĞI DEVLET BAŞKANLIĞINA BAĞLANDI

Enerji Bakanı Kanja Sesay'ın istifasının ardından, Devlet Başkanı Julius Maada Bio'nun ofisi, enerji bakanlığının artık doğrudan devlet başkanlığının denetimi altına gireceğini söyledi.

AFRİKA'NIN ELEKTRİĞİ KARADENİZ HOLDİNG'E BAĞLI

Dünyanın en büyük yüzen enerji santrali işletmecilerinden olan ve Afrika'nın pek çok ülkesine elektrik sağlayan Karpowership, ekim ayında Gine-Bissau'nun elektriğini kısa süreliğine kestiğinde de "uzun süre ödeme yapılmadığında başka seçeneğinin kalmadığı" açıklamasını getirdi.

En yoksul ülkeler listesinin büyük çoğunluğu Afrika ülkelerinden oluşurken, Sierra Leone de üst sıralarda yer alıyor. (BBC, Reuters, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar