Kaş yapayım derken göz çıkaran Alman vekil, paylaşımını sildi

Kaş yapayım derken göz çıkaran Alman vekil, paylaşımını sildi
Almanya Federal Meclis Başkan Yardımcısı Göring-Eckardt, ülkesinin Avrupa Şampiyonası’nda Macaristan'ı yenmesi sonrasında yaptığı paylaşım üzerine ırkçılıkla suçlandı. Tamamen yanlış anlaşıldığını söyleyen vekil, paylaşımı silip 'meramını anlattı'.

Artı Gerçek - Almanya'da Federal Meclis'in başkan yardımcısı ve koalisyon ortağı Yeşillere mensup milletvekili Katrin Göring-Eckardt, Avrupa Şampiyonası'nda Almanya'nın Macaristan'ın 2-0 yendiği maçın ardından yaptığı paylaşımı, ırkçılık tartışmaları üzerine sildi. Göring-Eckardt, bir ankete gönderme yaptığını ve yanlış anlaşıldığını söyleyerek özür diledi.

GÖKKUŞAĞI EMOJİSİ İLE ANKETE GÖNDERME YAPTI AMA...

Göring-Eckardt, Almanya'nın Jamal Musiala ve İlkay Gündoğan'ın attığı goller ile 2-0 kazandığı maçın ardından şu paylaşımı yaptı: "Takım gerçekten sıra dışı. Bir an için, sadece beyaz Alman oyuncuların olduğunu düşünün." Yeşiller vekili, paylaşımına üç gökkuşağı emojisi de ekledi.

'KENDİMİ YANLIŞ İFADE ETTİM'

Söz konusu paylaşım, milletvekillerinin de dahil olduğu birçok sosyal medya kullanıcısından, aslında takımdaki çoğulculuğu övüyor olmasına rağmen tepki çekti. Irkçılıkla suçlanan Göring-Eckardt, paylaşımını silerek "kendisini yanlış ifade ettiği" için özür diledi.

'UMARIM YÜZDE 21'İ DE İKNA EDEBİLİRİZ'

Yeşiller vekili, esasında Alman devlet televizyonu WDR'nin yaptığı ankette Almanların yüzde 21'inin "milli takımda daha fazla beyaz oyuncu görmek istediği" yönündeki beyanından rahatsız olduğu için buna gönderme yapmak istediğini belirtti. Göring-Eckardt "Almanların yüzde 21’inin milli takımda daha fazla ‘beyaz’ olmasını tercih etmesine üzüldüm. Bu takımla gurur duyuyorum ve umuyorum ki yüzde 21’i de ikna edebiliriz" dedi.

'İNSANLARI DERİLERİNİN RENGİNE GÖRE Mİ YARGILIYORSUNUZ?

Göring-Eckardt'ın paylaşımı, bir diğer koalisyon ortağı olan FDP’li Wolfgang Kubicki’den "Almanya’da insanların derilerinin rengine göre yargılanmasını gerçekten endişe verici buluyorum. Meslektaşım bu metni derhal silmeli" tepkisini çekmişti. Merkez sağcı Hristiyan Demokratlardan Manuel Ostermann da, "İnsanları görünüşlerine göre mi yargılıyorsunuz? Sizin kendi tanımınıza göre, bu ırkçıdır" demişti.

İLK YAYINLANDIĞINDA DA TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Göring-Eckardt'ın göndermede bulunduğu anket, Alman kamu yayıncısı WDR'de yayınlanan Sport Inside programı için yapılmıştı. Anket, Alman milli takımındaki ırksal çeşitlilik ve bunun halk tarafından nasıl görüldüğüne dair bir belgeselin parçasıydı.

Anket ilk kez yayınlandığında da tepki çekmiş, oyuncu Joshua Kimmich'den "ırkçı" tepkisi gelirken teknik direktör Julian Nagelsmann da bunun "delilik" olduğunu söylemişti. Nagelsmann, "Biz, Avrupa Şampiyonası'nda ülkedeki herkes için oynuyoruz ve her kim en iyi futbolu oynuyorsa, milli takım üyesi olmaya davet ediliyor" demişti. Nagelsmann, "Umarım bir daha asla böyle saçma anketler okumak zorunda kalmam" tepkisini göstermişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar