Kaşıkçı'nın avukatı kara para suçlamasıyla gözaltına alındı

Kaşıkçı'nın avukatı kara para suçlamasıyla gözaltına alındı
Yayınlanma:
Güncelleme: 17 Temmuz 2022 03:56
A+ A-
İstanbul’a gelmek isterken Dubai Havalimanı’nda gözaltına alınan ABD vatandaşı Asim Ghafoor, sivil haklar avukatı olarak tanınıyor.

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen Cemal Kaşıkçı'nın avukatı Asim Ghafoor, İstanbul'a gelmek isterken Dubai Havalimanı'nda 'kara para aklamak' suçlamasıyla gözaltına alındı.

Sivil toplum kuruluşu Arap Dünyası için Şimdi Demokrasi (DAWN) tarafından yapılan açıklamada, yönetim kurulu üyesi olan sivil haklar avukatı Asim Ghafoor'un Birleşik Arap Emirlikleri'nde gözaltına alındığı belirtildi.

ABD: HABERİMİZ VAR

ABD yönetiminden üst düzey bir yetkili de konudan haberdar olduklarını kaydetti. Aynı yetkili Başkan Joe Biden’ın konuyu BAE lideri ile planlanan ikili görüşmelerde gündeme getirip getirmeyeceğini söyleyemeyeceğini ifade etti.

ABD'li yetkili konunun Kaşıkçı cinayeti ile ilgili olduğuna dair bir işaret olmadığını kaydederek, konsolosluk erişimin önemli olduğunu kaydetti.

DAVA DOSYASI SUUDİ ARABİSTAN’A DEVREDİLDİ

Gazeteci Cemal Kaşıkçı İstanbul'da 2018 yılında Suudi Arabistan'ın İstanbul Konsolosluğunda öldürülmüştü. ABD istihbaratının cinayete onay vermekle suçladığı Suudi Prens Selman, iddiaları kabul etmedi. Kaşıkçı'nın dava dosyası iktidarın Suudi Arabistan’la ilişkilerini düzeltmesinden sonra Suudi Arabistan'a devredildi Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz, cinayet dosyasının Suudi Arabistan'a devrine itiraz etti.