Katar: Gazze'de kalıcı ateşkes için girişimlerimizi sürdürüyoruz

Katar: Gazze'de kalıcı ateşkes için girişimlerimizi sürdürüyoruz
Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Gazze Şeridi'nde kalıcı ateşkese ulaşmak adına "insani ara"yı yenilemek için girişimleri sürdürdüklerini belirtti. Ürdün Dışişleri Bakanı da ABD'den "İsrail'in barbarlığına karşı çıkmasını" istedi.

Artı Gerçek - İnsani aranın son bulmasının ardından Gazze'deki saldırılarını güneye yoğunlaştıran İsrail, önceki gece 7 Ekim'den beri en yoğun bombardımanlardan birini gerçekleştirdi. İsrail ordusu, güney Gazze'nin büyük kenti Han Yunus'un kuşatılması sonrasında, son 24 saatte 250 hedefin havadan vurulduğunu açıkladı. Hamas'ın silahlı kanadı El Kassam Tugayları ise çetin çatışmalar yaşandığını duyurdu.

REFAH'TA ÇOĞU ÇOCUK 18 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ

Çatışmalar bugün de yoğun şekilde devam etti. İsrail'in Refah'taki El Hubi ailesinin evine düzenlediği saldırılarda çoğu çocuk 18 Filistinli öldü. Saldırıda ölen ve yaralananlar Kuveyt hastanesine nakledildi.

İsrail ordusunun Gazze'nin el-Magazi Mülteci Kampı'na düzenlediği saldırı sonucu ölü ve yaralıların olduğu bildirildi. Aralarında çocukların da bulunduğu yaralılar, Aksa Şehitleri Hastanesi'ne getirildi.

BATI ŞERİA'DA BİR ÇOCUK ÖLDÜRÜLDÜ

Filistin resmi ajansı WAFA'da yer alan habere göre, İsrail güçleri Batı Şeria'nın Cenin kentine bağlı Yabud beldesine baskın düzenledi.

Baskın sırasında İsrail güçlerinin gerçek mermiyle hedef aldığı 16 yaşındaki Ömer Mahmud Sadık Ebubekir, göğsünden vurularak öldürüldü.

İsrail güçleri, baskına tepki gösteren Filistinlilere gerçek mermi, ses bombası ve göz yaşartıcı gaz ile müdahale etti. Askerlerin müdahalesinde iki Filistinli de yaralandı.

Filistin Kızılayı, baskına ilişkin yaptığı açıklamada, yaralıların hastaneye nakledildiğini belirtti.

ÜRDÜN KRALI 2. ABDULLAH'TAN ATEŞKES ÇAĞRISI

Öte yandan Ürdün Kraliyet Divanından yapılan yazılı açıklamaya göre, Kral 2. Abdullah, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede Kral 2. Abdullah Gazze'deki "trajik" insani durum konusunda uyarıda bulunarak, "Gazze Şeridi'nde derhal ateşkes sağlanmalı ve sivillerin korunması için baskı yapılmalı." ifadelerini kullandı.

Gazze'ye yapılan insani ve tıbbi yardımların iki katına çıkarılması ve kesintisiz olarak Gazze Şeridi'ne ulaştırılması için çalışmanın gerekliliğine dikkati çeken Ürdün Kralı, şunları söyledi:

"Filistin meselesi iki devletli çözüm temelinde adil bir çözüme ulaşmadan bölgede barış ve istikrar olamayacak."

KATAR: KALICI ATEŞKES GİRİŞİMLERİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ise, Gazze Şeridi'nde kalıcı ateşkese ulaşmak adına "insani ara"yı yenilemek için girişimleri sürdürdüklerini belirtti.

Antonio Guterres ile telefonda görüşen Al Sani; Gazze Şeridi'ne insani yardımların girişinin güvence altına alınması için kalıcı şekilde insani koridorların açılması ve yardım konvoylarına Gazze'nin kuzeyine ulaşana kadar gerekli korumanın sağlanması gerektiğini vurguladı. (AA)

Öne Çıkanlar