Katar'ın rüşvet iddiası: Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Kaili gözaltına alındı

Katar'ın rüşvet iddiası: Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Kaili gözaltına alındı
Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcılarından Yunan sosyalist milletvekili Eva Kaili'nin de aralarında bulunduğu beş kişi gözaltına alındı. Parlamento kararlarını etkilemek için Katar'dan rüşvet aldıkları öne sürüldü.

Artı Gerçek - Ortadoğu ile ilişkilerden sorumlu Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Yunan sosyalist milletvekili Eva Kaili Katar'dan rüşvet aldığı gerekçesiyle gözaltına alındı.

Dünya Kupası'na ev sahipliği yapan Katar’ın, "ekonomik ve siyasi kararları etkilemek için bazı Avrupa Parlamentosu çalışanlarına yüklü miktarda rüşvet verdiği" iddia ediliyor.

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, Belçika federal polisinin düzenlediği operasyonda gözaltına alınaların sayısı AP'deki Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı (S&D) ve Yunan muhalefet partisi PASOK üyesi Kaili ile beşe yükseldi.

Belçika polisi, 9 Aralık'ta Uluslararası Yolsuzlukla Mücadele Günü'nde, Avrupa Parlamentosu çalışanlarına yönelik "yolsuzluk, suç örgütü üyeliği ve kara para aklama" iddialarına ilişkin operasyon kapsamında 16 ayrı noktaya baskın düzenledi.

Belçika Federal Savcılığı ise "bir Körfez ülkesinin" Avrupa Parlamentosu'nun ekonomik ve siyasal kararlarını etkilediği şüphesiyle temmuz ayından bu yana bir soruşturma yürütüldüğünü açıkladı.

Savcılığa göre, iddianamede adı geçen Körfez ülkesi, Avrupa Parlamentosu'nda siyasi ve stratejik konuma sahip kişilere, "önemli miktarda para ve pahalı hediyeler" sunarak, parlamento kararlarını etkilemeye çalıştığından şüpheleniliyor.

BELÇİKA BASINI: SORUŞTURMADAKİ KÖRFEZ ÜLKESİ KATAR

Belçika'da yayımlanan Knack dergisi ile Le Soir gazetesine göre, bu Körfez ülkesi, şu anda Dünya Kupası'na da sahipliği yapan Katar.

Knack dergisine göre, operasyon düzenlenen kişiler arasında, Sosyal Demokrat ve Muhafazakâr gruba bağlı milletvekili danışmanları, eski bir parlamenter ile eski bir sendikacı da bulunuyor.

Gözaltına alınanlar arasında S&D'nin eski İtalyan milletvekili ve İtalyan Articulo Uno Partisi üyesi Pier-Antonio Panzeri de bulunuyor. Polis, Panzeri ile birlikte 600 bin avro kadar nakit paraya el koydu.

Kaili'nin, gündüz gözaltına alınan isimlerden biriyle bağı bulunduğu ve kendisine suçüstü yapıldığı belirtiliyor.

PASOK'TAN İHRAÇ EDİLDİ

Öte yandan Yunan medyasında yer alan haberlere göre PASOK, Kaili'nin partiden ihraç edildiğini duyurdu. PASOK'un açıklamasında "Son gelişmeler ve Belçika makamlarının Avrupalı yetkililerin yolsuzluğuna ilişkin soruşturmasının ardından, PASOK Milletvekili Eva Kaili, Cumhurbaşkanı Nikos Androulakis'in kararıyla partiden ihraç edildi" ifadeleri kullanıldı. (BBC TÜRKÇE, AA)

Öne Çıkanlar