Kim ile Putin'in Vostoçni Uzay Üssü'nde görüşeceği iddia edildi

Kim ile Putin'in Vostoçni Uzay Üssü'nde görüşeceği iddia edildi
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya'ya giden Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Rus lider Putin'in görüşme mekanı netleşmedi. Ancak bazı haber kuruluşları ikilinin Amur bölgesindeki Vostoçni Uzay Üssü'nde bir araya gelebileceğini duyurdu.

Artı Gerçek - Uluslararası basın kuruluşlarında çıkan haberlerde Rusya'ya giden Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüşmesinin Rusya'nın Amur Oblastı'nda inşa ettiği Vostoçni Uzay Üssü'nde gerçekleşeceği öne sürüldü. Kim Jong-un'u Rusya'ya taşıyan zırhlı trenin Rusya'nın uzak doğusundan geçerken nereye gittiği uydu görüntülerinden tespit edilemediği için yabancı medya daha geleneksel bir yöntem olan iç kaynaklara başvurarak, görüşme yerinin neresi olduğunu sordu.

Japonya'nın Kyodo haber ajansı, "Rus yetkililere yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde trenin kuzeye, Vostoçni Uzay Üssü'nün bulunduğu Rusya'nın Amur bölgesine doğru gittiğini açıkladı. Güney Kore'den KBS World de "gözlemcilerin Kim'in treninin asıl varış noktası olarak düşünülen Vladivostok'un kuzeyine gitmesi nedeniyle Uzay Üssü'nü potansiyel bir mekan olarak gördüklerini" duyurdu.

ABD merkezli New York Times da geçen hafta görüşmeleri değerlendirdiği bir haberinde Vostoçni Uzay Üssü'nün Kim Jong-un'un seyahatinde bir durak olacağı olasılığını ismi açıklanmayan bir kaynağa dayandırmıştı.

UZAY ÜSSÜ'NDE GÖRÜŞME NEDEN DİKKAT ÇEKİCİ?

Rusya'nın uzak doğusunda Çin sınırı yakınlarında bulunan Vostoçni Uzay Üssü ülkenin ilk ticari uzay merkezi ve Vladimir Putin'in gözde projelerinden biri. Üsten ilk fırlatma 2016 yılında yapılmıştı.

Güney Kore'deki Kuzey Kore Çalışmaları Üniversitesi'nde araştırmacı olan Gabriela Bernal, Kim Jong-un ile V Putin arasında uzay üssünde yapılacak bir görüşmenin, Kuzey Kore liderinin uzaya uydu fırlatmaya olan ilgisi göz önüne alındığında sembolik olacağını söyledi. Bernal, tüm bunların spekülatif olduğunu ancak Kuzey Kore lideri için bir uzay üssü toplantısının bazı potansiyel faydaları olduğunu söylüyor. Buradaki görüşmelerin Kuzey Kore'nin uzay programı için Rusya'dan teknik yardım alma şansını artırabileceğini söyleyen araştırmacı, Kim Jong-u'un son zamanlarda iki başarısız uydu fırlattığını da sözlerine ekledi. Bernal, eğer görüşme gerçekten Vostoçni'de gerçekleşirse bunun güvenlik açısından da daha iyi olabileceğini, zira çoğu kişinin iki liderin geçmişte olduğu gibi Vladivostok'ta bir araya gelmesini beklediğini söyledi. Daha az bilinen bir bölgede yapılacak bir yer değişikliğinin Kim'in güvenliği açısından mantıklı olacağını belirtti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar