Kırım'ı Rusya'ya bağlayan Kerç Köprüsü'nde bombalı saldırı

Kırım'ı Rusya'ya bağlayan Kerç Köprüsü'nde bombalı saldırı
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya'ya bağlı Kırım yarımadasını anakaraya bağlayan tek köprüde sabah saatlerinde büyük bir patlama yaşandı. Rus yetkililer Kerç köprüsündeki patlamaya bomba yüklü bir kamyonun yol açtığını ve olayda en az 3 kişinin öldüğünü duyurdu.

Artı Gerçek - Cumartesi günü erken saatlerde Kırım Yarımadası'nı Rusya'ya bağlayan tek köprü olan Kerç köprüsünde büyük bir patlama yaşandı.

Patlamanın ardından köprüde büyük bir yangın meydana geldi. Sosyal medyada hem patlama anına hem de patlamanın ardından çıkan yangına ait görüntüler yayınladı.

2018'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in açılışını yaptığı köprüde patlama sonucu büyük hasar oluştuğu görülüyor.

RUSYA: BOMBA YÜKLÜ ARAÇ PATLADI

Rusya devletine bağlı Sputnik'in aktardığına göre, Rusya Ulusal Anti-Terör Komitesi, Kerç Köprüsü'nde bir kamyonun havaya uçurulduğunu açıkladı.

Komite açıklamasında "Bugün saat 06:07'de Kırım köprüsünün karayolu trafik tarafında bomba yüklü bir araç patladı ve demiryolu ile Kırım'a taşınan yedi petrol tankerini ateşe verdi" ifadelerine yer verdi.

3 KİŞİ ÖLDÜ

Öğleden sonra Rusya Soruşturma Komitesi, Kerç Köprüsü’nde meydana gelen olayda en az 3 kişinin öldüğünü açıkladı.

Açıklamada, "Ön verilere göre olay sonucunda üç kişi hayatını kaybetti. Bunlar, muhtemelen, patlayan kamyonun yanında seyir halinde olan bir otomobilde bulunan yolculardı. Şu ana kadar ikisi erkek ve biri kadın olmak üzere üç kişinin cesedi sudan çıkarıldı. Kimlik tespit çalışmaları sürüyor” dendi.

PATLAYAN KAMYONUN SAHİBİ TESPİT EDİLDİ

Rusya Soruşturma Komitesi müfettişleri patlayan kamyonun sahibine ait kimlik bilgilerini de tespit ettiğini duyurdu. Komiteden yapılan açıklamada, kamyonun Krasnodar Bölgesine bağlı Kuban şehrinde ikamet eden bir kişi adına kayıtlı olduğu, ikamet yerindeki soruşturmanın sürdüğü ve aracın hareket rotasının incelendiği belirtildi.

RUSYA DIŞİŞLERİ: OLAY KİEV'İN TERÖRİST ÖZÜNÜ GÖSTERİYOR

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zakharova, Ukraynalı yetkililerin Kerç Köprüsü’ndeki patlamaya verdiği tepkinin Kiev'in ‘terörist özünü’ gösterdiğini belirtti. Zaharova, “Kiev rejiminin sivil altyapının tahrip edilmesine verdiği tepki, onun terörist özünü gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Kırım Parlamentosu başkanı Vladimir Konstatinov , olaydan 'Ukraynalı vandalların' sorumlu olduğunu öne sürdü.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da Devlet Başkanı Putin'in olay sebebiyle hükümet komisyonu oluşturması talimatı verdiğini söyledi.

ZELENSKİY'NİN DANIŞMANI: YASA DIŞI OLAN HER ŞEY YOK EDİLMELİ

Ukrayna saldırının sorumluluğunu resmi olarak kabul etmedi ancak Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin danışmanı Mihail Podolyak "Yasa dışı olan her şey yok edilmeli" diyerek eylemi onayladığını duyurdu.

Podolyak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Kırım, köprü, başlangıç. Yasa dışı olan her şey yok edilmeli, çalınan her şey Ukrayna'ya iade edilmeli, Rusya işgal ettiği yerleri terk etmeli." dedi.

Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov ise Kerç Köprüsü'ndeki patlama görüntülerini "İyi ki doğdun Putin" notuyla sosyal medya hesabından paylaştı. Dün, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 70 yaşına basmıştı.

PRESTİJ VE LOJİSTİK AÇISINDAN ÖNEMLİ

Kırım 2014 yılında Rusya tarafından ilhak edilmiş ve Rusya'ya bağlanmıştı.

2018'de açılışını Putin'in yaptığı, 2020'de tam faaliyetine başlayan köprü, 19 kilometre uzunluğunda ve Kırım yarımadasını Rusya anakarasına bağlıyor.

Rus güçlerinin Ukrayna'ya asker göndermek için kullandığı köprü Kiev yönetimi tarafından taşıdığı sembolik öneminin yanı sıra lojistik açıdan önemi nedeniyle de hedef alınmış olabilir.

(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar