KKTC'de enflasyon rekor kırdı: 'Artan mutsuzluk savaş yıllarını aratmıyor'

KKTC'de enflasyon rekor kırdı: 'Artan mutsuzluk savaş yıllarını aratmıyor'
Yayınlanma:
A+ A-
Hayat pahalılığına ve 'yavru külliye'ye milyonlarca lira ayrılmasına karşı protestolara sahne olan KKTC'de, enflasyon geçen yılın aynı ayına göre yüzde 120.32 arttı. CTP'li Fikri Toros, artan mutsuzluğun savaş yıllarını aratmadığını söyledi.

Artı Gerçek - Türkiye gibi ekonomik krizle boğuşan ve yeni 'Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne hayat pahalılığının gölgesinde milyonlarca lira kaynak ayrılması tepki çeken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC), enflasyon rekor seviyelerde seyretmeye devam ediyor. KKTC İstatistik Kurumu yıllık enflasyonun geçen yılın aynı ayına göre yüzde 120.32 artış gösterdiğini açıklarken, "yavru külliye" protestolarının alevlenmesi bekleniyor.

EN YÜKSEK EĞİTİMDE

KKTC İstatistik Kurumu'ndan yapılan açıklamaya göre, tüketici fiyatları bir önceki aya göre yüzde 3.08, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 120.32 artış gösterdi. Ana harcama grupları itibarıyla bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 40.17'yle eğitim ana grubunda gerçekleşti. Endekse göre aynı dönemde, Lokanta ve Oteller ana grubunda yüzde 4.70, Gıda ve Alkolsüz İçecekler ana grubunda ise yüzde 4.11'lik artış görüldü.

SOKAKTA GÜNDEM HAYAT PAHALILIĞI VE ENFLASYON

KKTC'de yayın yapan Yeni Düzen Gazetesi'nden Hüseyin Özbarışçı'ya konuşan Kıbrıs Türk Restorancılar Birliği (RES-BİR) Başkanı Salih Kayım, yemek sektörünün son bir yıldır Kıbrıslı Rumlar sayesinde ayakta kalabildiğini dile getirdi. İşletme temsilcileri de, maliyetlerdeki artışı fiyatlara yansıtmak zorunda kaldıklarını ancak bunun müşteri sayısında azalmaya sebep olduğunu vurgularken, hükümet kanadından yapılan "yapısal reform" açıklamalarının karşılık bulup bulmayacağı merak konusu.

FİKRİ TOROS: TOPLUMDAKİ MUTSUZLUK SAVAŞ YILLARINI ARATMIYOR

Muhalefet vekillerinin hükümete yönelik eleştirileri de sertleşiyor. KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde konuşan Cumhuriyetçi Türk Partisi milletvekili Fikri Toros, toplumda gittikçe artan mutsuzluğun savaş yıllarını aratmadığını ifade etti. Eğitim ve sağlık gibi konuların daha öncelikli olduğunu vurgulayan Toros, 'halkın bu sıkıntılarla uğraştığı bir dönemde külliye yapılmasının kabul edilemez olduğunu' dile getirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy'un ise ekonomik gidişata ilişkin eleştirilere "Her para birimi kendi içinde değerlidir. Türk Lirası da Türk Lirası içinde değerlidir" sözleriyle yanıt vermesi tepki çekti.

'YAVRU KÜLLİYE' TARTIŞMASI SÜRÜYOR

Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından KKTC'ye inşa edileceği 'müjde' olarak açıklanan külliyeye, muhalefet ve sivil toplum kuruluşları "kaynakların israf edileceği" gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Külliye projesine karşı çıkan kurumlar ve siyasi partilerin geçen hafta düzenlediği eylemde iki kişi gözaltına alınmıştı. (DIŞ HABERLER)