Kral, Mısır'daki İklim Zirvesi'ne katılamayacak

Kral, Mısır'daki İklim Zirvesi'ne katılamayacak
Yayınlanma:
A+ A-
İngiltere Kralı III. Charles'ın gelecek ay Mısır’da düzenlenecek iklim zirvesine katılmak istediği, fakat Başbakan Truss'ın buna itiraz ettiği öğrenildi.

Artı Gerçek-İngiltere'nin yeni Kralı III. Charles ile yeni Başbakan Liz Truss arasında ciddi bir anlaşmazlık yaşandığı öne sürüldü. Sunday Times gazetesi, iklim değişikliğiyle ilgili kampanyalarıyla tanınan Kral Charles'ın gelecek ay Mısır'da düzenlenecek iklim zirvesine katılmak istediğini, ancak Başbakan Liz Truss'ın buna itiraz ettiğini yazdı.

Habere göre, Cop27 zirvesinde konuşma yapmak isteyen Kral Charles, Truss hükümetinin tavsiyesi üzerine zirveye katılmaktan vazgeçti.

Sunday Times, konunun yeni kral ve yeni başbakan arasında gerilime yol açtığını aktardı. İngiltere Başbakanlığı'ndan ve Saray’dan kaynaklar ise bu iddiayı reddetti.

'KRALA SEÇME ŞANSI VERİLMEDİ'

Kraliyet'ten üst düzey bir yetkili, "Kral'ın davet edildiği bir sır değil. Yurt dışına yapacağı ilk ziyaretle ilgili dikkatli düşünmesi gerekliydi ve hükümetin tavsiyesi üzerine iklim toplantısına katılmama kararı aldı" dedi.

Bir başka kaynak ise, zirvedeki görüşmelerini dahi planlayan Charles'ın zirveye katılamayacağı için üzgün olduğunu ve hayal kırıklığı yaşadığını kaydetti. Kraliçe II. Elizabeth'in geçen seneki iklim zirvesinde konuşma yaptığını anımsatan kaynak, "Krala seçme şansı verilmemiş gibi görünüyor. Hükümet hatalı bir karar verdi. Kral bu göreve layık olduğunu çoktan gösterdi" dedi.

'KRAL CHARLES'IN HÜKÜMETE ELEŞTİRİLERİ TARTIŞMA KONUSU'

Anayasal monarşiyle yönetilen İngiltere'de kraliyet, siyasi süreçlere müdahale etmiyor. Ancak Kral Charles'ın tahtın varisi olduğu dönemde hükümete yönelik eleştirileri tartışma yaratmıştı. Charles, hükümetin yasa dışı göçmenleri Ruanda'ya gönderme planına sert bir şekilde tepki göstermişti.