Kremlin: Çin'in barış planını dikkatle ele alıyoruz

Kremlin: Çin'in barış planını dikkatle ele alıyoruz
Kemlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Çin'in Ukrayna krizinin çözümü konusundaki önerileri dikkatle ele aldıklarını söyledi. Peskov Çin'in Rusya'ya İHA tedarik edeceği konusunda Batı basınında çıkan haberlere dair ise yorum yapmadı.

Artı Gerçek - Kremlin Çin'in Ukrayna krizinin çözümü için önerdiği "barış planının" detaylı şekilde incelenmesi gerektiğini söyledi. Sözcü Dmitriy Peskov Çin'in Rusya'ya İHA tedarik etmeyi planladığı yönünde Batı medyasında çıkan haberlerle ilgiliyse yorum yapmaktan kaçındı.

'BARIŞA İLERLEME KONUSUNDA ŞU ANDA BİR İŞARET GÖRMÜYORUZ'

Peskov, başkent Moskova'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Çin'in Ukrayna krizinin çözümüne ilişkin barış planına değinerek, "Meselenin barışçıl çözümüne katkıda bulunacak planların geliştirilmesine yönelik her türlü girişim dikkate değer. Çinli dostlarımızın planını da büyük dikkatle ele alıyoruz" dedi. Plandaki detayların analiz edilmesi ve tarafların çıkarlarının dikkate alınması gerektiğini belirten Peskov, bunun "uzun ve gergin" bir süreç olduğunu vurguladı. Peskov, "Şu anda, bu olayın barışa doğru ilerlemesi için herhangi bir işaret görmüyoruz. Özel askeri operasyon sürüyor. Belirlenen hedeflere doğru ilerliyoruz" şeklinde konuştu.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Rusya-Ukrayna savaşının yıl dönümünde “Ukrayna krizinin siyasi çözümü" için önerilerini içeren "tutum belgesini" yayımlayarak ateşkesin sağlanması ve sorunun barışçıl yöntemlerle çözülmesi için çağrıda bulunmuştu. Pekin'in çözüme dair izlenmesini önerdiği genel ilke ve esaslara yer verilen belgede 12 madde yer almıştı. Belgede barış müzakereleri çağrısı ve Ukrayna'nın ulusal egemenliğine saygı gösterilmesi yer alsa da spesifik olarak Rusya'nın Ukrayna topraklarından askerlerini çekmesi yönünde bir madde yer almamıştı. Önerilerde Çin'in "tek taraflı yaptırımları" kınadığına da yer verilmişti.

ÇİN'İN RUSYA'YA İHA GÖNDERECEĞİ İDDİASI GÜNDEMDE

Peskov Çin'in Rusya'ya yeni İHA'lar tedarik edeceğine dair Batı basınında çıkan haberlere dair ise yorum yapmadı. İlk olarak Alman Der Spiegel dergisi Çinli bir şirketin Rusya'ya İHA tedariği için görüşmeler yaptığını öne sürmüştü. Pekin Rusya'ya silah sağlamadığını öne sürerken son olarak ABD'li Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesi Mike McCaul ABC News ile yaptığı röportajda "Rusya'ya 100 insansız hava aracı göndermeyi düşündüklerine dair istihbarat aldık" demiş Pekin'in "diğer ölümcül silahları" da Rusya'ya tedarik etmeyi düşündüğünü iddia etmişti.

'AB'NİN YAPTIRIMLARI SAÇMA'

Avrupa Birliği'nin (AB), Rusya'ya yönelik 10'uncu yaptırım paketini de değerlendiren Peskov, yaptırım listesine esir değişimi ile ilgilenen Rusya İnsan Hakları Komiseri Tatyana Moskalkova'nın da alındığına dikkati çekerek "Elbette, tüm bunlar saçma. Belli ki yaptırım listelerini oluşturmak için kim olduğu belirsiz, yaptırım konusuyla hiçbir ilgisi olmayan kişileri listelere dahil ediyorlar. Diğer yandan, listelerde başarılı kişiler yer alıyor. Bu şahısların yaptırım listesine dahil edilmesi, kendilerini rahatsız etmez. Bundan eminim. Belli ki Batı'nın yaptırım uygulayacağı kişi sayısı yetersiz" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar