Doğu Kudüs’te sinagog saldırısı: Yedi ölü, üç yaralı

Doğu Kudüs’te sinagog saldırısı: Yedi ölü, üç yaralı
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail'in Cenin Mülteci Kampı'na düzenlediği baskının ardından, işgal altındaki Doğu Kudüs'te yerleşimcilerin yaşadığı bir mahallede sinagogdan çıkan cemaate silahlı saldırı düzenlendi.

Artı Gerçek - İsrail'de ülke tarihinin en aşırı sağcı hükümetinin kurulmasının ardından Ortadoğu'da şiddet bir kez daha tırmanıyor. İsrail ordusunun işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan Cenin Mülteci Kampı'nda dokuz Filistinliyi öldürmesi sonrasında, işgal altındaki Doğu Kudüs'te bir sinagogdan çıkan cemaate silahlı saldırı düzenlendi.

Uluslararası Holokost'u Anma Günü'nde ve ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'ın bölgeyi ziyaretinin hemen öncesinde düzenlenen saldırıda en az yedi İsrailli öldü.

YERLEŞİMCİLERİN YAŞADIĞI MAHALLEDEKİ SİNAGOG

Saldırı, Doğu Kudüs'te İsrailli yerleşimcilerin yaşadığı Neve Yaakov mahallesinde düzenlendi. İsrail polisinin ön incelemesine göre saldırgan, Şabat ibadetinin bitmesini bir arabada bekleyerek sinagogdan çıkan sivilleri hedef aldı. Yedi İsrailli öldürken, üçü de yaralandı.

'21 YAŞINDAKİ FİLİSTİNLİ İDDİASI'

Polis açıklamasına göre, saldırgan olay yerinde öldürüldü. İsrail devlet televizyonu, saldırıyı düzenleyen kişinin, 21 yaşındaki bir Filistinli olduğunu duyurdu.

CENİN BASKININDAN BİR GÜN SONRA

İsrail'de uzun yıllar sonra en yüksek can kaybına sebep olan saldırı, İsrail ordusunun perşembe günü işgal altındaki Batı Şeria'da Cenin Mülteci Kampı'nda biri 61 yaşındaki bir kadın olmak üzere ikisi sivil, dokuz Filistinliyi öldürdüğü baskının ardından geldi. İsrail ordusu bu baskında İslami Cihad örgütünü hedef almış, cuma sabahı da misilleme olarak Gazze'den İsrail'e roket saldırıları düzenlenmişti.

HAMAS 'DOĞAL TEPKİ' DEDİ, İSLAMİ CİHAD ÜSTLENMEDİ

Sinagog saldırısını henüz herhangi bir örgüt üstlenmezken, Gazze'yi kontrol eden Hamas'ın sözcüsü Hazım Kasım saldırının Cenin baskını ile bağlantılı olduğunu söyledi. Kasım, saldırıyı "işgalcinin suç içeren eylemlerine doğal bir tepki" olarak niteledi. İslami Cihad'ın ise saldırıyı övmekle birlikte sorumluluğu üstlenmemesi dikkat çekti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar