İsrail, Batı Şeria'da dokuz Filistinliyi öldürdü

Yayınlanma:
A+ A-
İsrail ordusu sabah saatlerinde Batı Şeria'daki Cenin Mülteci Kampı'na baskın yaptı. Çıkan çatışmada dokuz Filistinlinin öldürüldüğü, 20'sinin de yaralandığı duyuruldu. Olay Batı Şeria'da bu yılın en kanlı İsrail baskını oldu.

Artı Gerçek - Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail ordusunun işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan Cenin mülteci kampında dokuz Filistinliyi öldürdüğünü duyurdu. Bakanlık gerçek mermiyle yaralanan ve hastanede tedavi altına alınan 20 Filistinliden dördünün durumunun ağır olduğunu belirtti. Filistin Sağlık Bakanı Mai al-Kaila ayrıca İsrail askerlerinin Cenin'deki hastaneye göz yaşartıcı gaz attığını, yaralananların bir kısmının göz yaşartıcı gaz solunmasıyla meydana geldiğini de söyledi.

ÖLENLERDEN YEDİSİ FİLİSTİNLİ SİLAHLI ÖRGÜTLERDEN

Ölenler arasında 60 yaşındaki Magda Obaid adlı yaşlı bir kadının da olduğu iki sivilin bulunduğu açıklandı. Hamas baskında öldürülen dört kişinin üyesi olduğunu duyururken İslami Cihad baskında iki üyesinin öldürüldüğünü açıkladı. Dokuzuncu kişinin de El Fetih örgütünün silahlı kanadının mensubu olduğu açıklandı.

2023-01-26t102226z-792807071-rc2.jpg

Haaretz gazetesi, Filistinlilerle İsrail askerleri arasındaki çatışmanın İsrail ordusunun sabah saatlerinde Cenin Mülteci Kampı'na zırhlı araçlar ve buldozerlerle gelmesiyle başladığını, İsrail askerlerine farklı örgütlerin mensuplarının birleşerek meydana getirdiği Cenin Tugayı adlı grup tarafından silah ve ev yapımı patlayıcılarla ateş açıldığını duyurdu. İsrail ordusu askerlerin bölgeye "islami Cihad militanlarının bir terör saldırısı hazırlığı" istihbaratı sonucu baskın yapıldığını öne sürerken, Filistin Dışişleri Bakanlığı uluslararası topluma ve ABD'ye "acilen müdahale etme" çağrısı yaptı. Dün Cenin Mülteci Kampı'nda yaşayan 20 yaşındaki bir Filistinli bir İsrail askerine bıçaklı saldırı girişiminde bulunduğu iddiasıyla vurularak öldürülmüştü.

YIL BAŞINDAN BU YANA BATI ŞERİA'DA 29 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ

Son olayla birlikte yıl başından bu yana İsrail'in Batı Şeria'da öldürdüğü Filistinlilerin sayısı 30'a yaklaştı. İsrailli insan hakları örgütü B'Tselem geçen yıl yaklaşık 150 Filistinlinin İsrail tarafından öldürüldüğünü ve bunun 2004'ten bu yana en yüksek rakam olduğunu açıklamıştı. İsrail öldürülenlerin çoğunun silahlı grup militanları öldüğünü iddia etse de çatışmalarda İsrail'i protesto eden sıradan Filistinli gençler de öldürüldü.

2023-01-26t123803z-148362588-rc2cyy9us9es-rtrmadp-3-israel-palestinians-violence.jpg
Ölen dokuz kişinin cenazelerine yüzlerce kişi katıldı / Reuters

FİLİSTİN'DE ÜÇ GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail güçlerinin işgal altındaki Batı Şeria'nın kuzeyinde bulunan Cenin Mülteci Kampı'na yaptığı baskında dokuz Filistinlinin öldürülmesi üzerine üç günlük yas ilan etti. Filistin resmi televizyonun haberine göre, Abbas'ın Cenin'de yaşamını yitirenler için 3 günlük ulusal yas ilan etmesinin ardından Filistin'de bayraklar yarıya indirildi. Filistin yönetimi de İsrail ordusunun Cenin baskını üzerine olağanüstü toplandı.

HAMAS: İSRAİL'E YANIT GECİKMEYECEK

Cenin'de 9 Filistinlinin öldürüldüğü baskına Hamas'tan sert tepki geldi. Hamas'ın Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri, yaptığı yazılı açıklamada, "İsrail'in Cenin kampında yaptığı katliamın bedelinin ödetileceğini" ifade etti. "Hamas'ın İsrail'e cevabı gecikmeyecek." ifadesini kullanan Aruri, Filistinli gruplara, işgal altındaki tüm bölgelerde direniş çağrısı yaptı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar