On binlerce İsrailli, Netanyahu hükümetini protesto etti

On binlerce İsrailli, Netanyahu hükümetini protesto etti
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail'de üç kentte on binlerce eylemci Netanyahu hükümetinin Yüksek Mahkeme'yi zayıflatan yargı düzenleme planlarına karşı sokağa döküldü. Tel Aviv'de en az 80 bin kişi hükümet karşıtı eyleme katıldı.

Artı Gerçek - İsrail'in Tel Aviv kentinde 80 binden fazla kişi Başbakan Netanyahu liderliğindeki yeni aşırı sağcı koalisyon hükümetinin Yüksek Mahkeme'nin yetkilerini sınırlayacak yasal düzenleme planlarını protesto etmek için sokağa döküldü. Kudüs ve Hayfa kentlerinde de binlerce İsrailli hükümeti protesto etti. Binlerce protestocu, Batı Kudüs’teki İsrail Cumhurbaşkanlığı Rezidansı ile Başbakan Binyamin Netanyahu’nun resmi konutu önünde toplandı.

Bu yıl başında göreve gelen aşırı sağcı hükümete karşı ilk kitlesel protesto geçen hafta (cumartesi) Tel Aviv’de düzenlenmiş, gösterilere yaklaşık 10 bin İsrailli katılmıştı. İsrail medyası serin ve yağmurlu havaya rağmen Tel Aviv'deki Habima Meydanı'nda polis rakamlarına göre en az 80 bin kişinin toplandığını duyurdu. İsrail bayrakları taşıyan eylemciler "Suç Hükümeti" ve "Demokrasinin Sonu" sloganları attı.

Göstericiler, Başbakan Netanyahu, aşırı sağcı ve ırkçı politikalarıyla bilinen hükümet ortaklarından Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ve Maliye Bakanı Bezalel Smotrich gibi hükümet üyelerine tepki gösterdi. "Suçlu Başbakan" pankartları taşıyan göstericiler, Netanyahu’yu istifaya çağırarak, "İsrail diktatörlük değildir", "Netanyahu tehlikeli, yozlaşmış ve ırkçıdır" ve "Ben-Gvir ve Smotritch bir felaket" sloganlarını da attı.

Bazı eylemciler, aşırı milliyetçi Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir'in daha önce eylemcilerin Filistin bayrağı taşıması ve yolları kapatması halinde polisin sert tavır alacağı açıklamasına karşı eylemde Filistin bayrakları taşıdı. Tel Aviv'de yol kapatmak isteyen bazı eylemcilerle polis arasında arbede yaşaması haricinde eylemler barışçıl atmosferde geçti.

İsrailli bir protestocu, "Hükümetin geçirmeye çalıştığı yargı reformunun tamamen absürt olduğunu düşünüyorum. Demokrasinin yargıçlara ve herkesin hakkını savunacak Yüksek Mahkeme üyelerine ihtiyacı vardır." görüşünü paylaştı.

Göstericilerden 25 yaşındaki Şaron da "(Yargı) Önyargılara sahip kişilerden oluşmamalı. Hükümet, yargı sistemini kontrol etmek için kendi seçtiği kişileri buraya getirmek istiyor. Biz buna karşı susmayacağız" dedi.

NETANYAHU'NUN 'YARGI REFORMU'

Netanyahu başbakanlığındaki koalisyon hükümetinin, yargının bazı yetkilerini parlamentoya devretmeye yönelik hamleleri, Yüksek Mahkeme başta olmak üzere hükümet ile İsrail yargı mekanizması arasında gerilime yol açıyor. Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta, Yüksek Mahkeme^nin yetkilerini sınırlandıran, yargının yargıçların seçimi üzerindeki etkisini azaltan ve parlamentonun mahkeme kararlarını geçersiz kılmasına izin veren bir yasa planladıklarını duyurmuştu.

Yeni yargı planına göre, koalisyon hükümeti, yargı mensuplarını atama komitesinde şu an 9 olan üye sayısını 11’e çıkaracak ve bu üyelerin 7’sini kendisi seçecek. Bu üye çoğunluğu, hükümetin, yargıçların atanmasında tek söz sahibi olacağı anlamına geliyor. Ayrıca Netanyahu hükümetinin, daha önce yolsuzluktan hüküm giymiş koalisyon ortağı Arye Deri'nin bakan olarak görev yapmasına izin veren tartışmalı yasayı onaylaması da kamuoyunda tepkilere yol açmıştı.

Yasal değişikliklerin ayrıca ülkedeki LGBTİ+ gibi azınlıkların haklarında gerilemelere yol açacağı belirtiliyor. Muhalif siyasetçilerin de yer aldığı gösterilere, eski Savunma Bakanı Benny Gantz da katıldı. Burada kalabalığa seslenen Gantz, "Bir darbeyi önlemek için Mecliste ve sokaklarda, tüm yasal yollarla savaşacağız" ifadelerini kullandı.

EN SAĞCI HÜKÜMET GÖREVDE

İsrail'de yeni Başbakan Binyamin Netanyahu'nun aşırı dindar Yahudi ve aşırı sağcı partilerle kurduğu yeni hükümet 29 Aralık 2022'de parlamentodan güvenoyu alarak göreve başlamıştı.

Netanyahu öncülüğündeki aşırı sağcı hükümet, Filistin geneli ile İsrail’deki toplumsal muhalefetin yanı sıra başta ABD olmak üzere İsrail’in Batılı müttefikleri tarafından da endişe ile karşılanıyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar