Kuzey Kore nükleer başlık kapasiteli iki seyir füzesi daha denedi

Kuzey Kore nükleer başlık kapasiteli iki seyir füzesi daha denedi
Yayınlanma:
A+ A-
Kuzey Kore son iki haftada sekizinci füze denemesini yaptı. Kuzey Kore'nin nükleer silah taşıma kapasiteli iki uzun menzilli seyir füzesi denediği açıklanırken, Devlet Başkanı Kim nükleer silahlı kuvvetlerin geliştirilmesine devam edilmesini istedi.

Artı Gerçek - ABD, Japonya ve Güney Kore'nin ortak askeri tatbikatları ve Kuzey Kore'nin bir dizi füze denemesiyle son aylarda gerginleşen Kore Yarımadası'nda sular durulmuyor.

Kuzey Kore resmi medyası (KCNA), Pyongyang yönetiminin çarşamba günü "taktik nükleer silah taşıma kapasitesine sahip iki uzun menzilli seyir füzesi" denemesi yaptığını duyurdu.

Bu son iki haftada Kuzey Kore'nin yaptığı sekizinci füze denemesi oldu. Seyir füzeleri daha alçak irtifalarda yol aldığı için tespit edilip vurulması daha zor.

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un'un denemeyi denetlediği ayrıca füzelerin taktik nükleer saldırılardan sorumlu ordu birimlerine konuşlandırıldığı açıklandı.

Resmi medyanın açıklamasına göre füzeler, çarşamba günü deniz üzerinde 2 bin kilometre yol kat ederek belirlenen ancak kamuoyuna açıklanmayan hedefleri başarıyla vurdu.

KCNA, Kim Jong-un'un "seyir füzelerinin muharebe yetkinliğinin gelişiminden büyük memnuniyet duyduğunu" duyurdu. Ajans, Kuzey Kore liderinin "ülkenin nükleer savaş güçlerinin gerçek savaş için hazır olduğunu" söylediğini aktardı.

'DÜŞMANA BİR BAŞKA UYARI'

Son denemelerin "düşmana bir başka uyarı" olduğunu söyleyen Kim, Kuzey Kore'nin "Herhangi bir kritik askeri ve savaş krizini kararlı bir şekilde caydırmak için nükleer stratejik silahlı kuvvetlerin operasyonel alanını genişletmeye devam etmesi gerektiği" talimatını da verdi.

KCNA ayrıca Kim Jong -un'un " ulusal nükleer silahlı kuvvetlerin gelişimini hızlandırmaya odaklanılmasını" istediğini de aktardı.

NE OLMUŞTU?

kuzeyKore, Güney Koreile ABD'nin bölgede düzenlediği askeri tatbikatın ardından yaptığı füze denemesinin amacının "düşmanları ortadan kaldırmak" olduğunu açıklamıştı.

KoreMerkezi Haber Ajansı, son zamanlarda gerçekleştirilen füze denemelerinin olası Güney Koreve ABD hedeflerini "vurmak ve yok etmek" için yapıldığını duyurmuştu.

KuzeyKore, daha önce yaptığı açıklamada da son günlerde gerçekleştirdiği füze denemelerinin "meşru müdafaa" olduğunu öne sürmüştü. Son 2 haftada sekizinci füze denemesini yapan KuzeyKore'nin 4 Ekim'de fırlattığı balistik füze, 2017'den sonra ilk kez Japonya'nın kuzeydoğusundan geçerek Pasifik Okyanusu'na düşmüştü.

ABD ve Güney Kore, KuzeyKore'nin balistik füze fırlatmasına yanıt olarak ortak tatbikatlarda Doğu Denizi'ne karadan karaya 4 füze ateşlemişti. ABD, ortak deniz tatbikatı sonrasında KoreYarımadası'ndan ayrılan USS Ronald Reagan uçak gemisinin 5 Ekim'de Doğu Denizi'ne döneceğini bildirmişti. Bunun ardından KuzeyKore, 6 Ekim'de Doğu Denizi yönüne iki balistik füze fırlatmıştı.

ABD, Güney Koreve Japonya, son 5 yıldır ilk kez 30 Eylül'de Doğu Denizi bitişiğindeki uluslararası sularda anti-denizaltı tatbikatı düzenlemişti.

Geçen Kuzey Kore nükleer önleyici saldırı yapabilmesinin önünü açan yasayı kabul etmiş ve Kim Jong-un ülkesinin "nükleer silah sahibi devlet" olduğunu ilan etmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar