Latin liderler Arjantin seçimlerini kazanan Milei'ye mesafeli, en ateşli tebrik Trump ve Bolsonaro'dan

Latin liderler Arjantin seçimlerini kazanan Milei'ye mesafeli, en ateşli tebrik Trump ve Bolsonaro'dan
Yayınlanma:
A+ A-
Latin Amerika'nın sol liderleri, aşırı sağcı Javier Milei'nin Arjantin devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turunu büyük farkla kazanmasına mesafeli yaklaştı. Milei'nin benzetildiği Trump ile Bolsonaro ise "gurur" ve "umut" beyan etti...

Artı Gerçek - Latin Amerika ülkesi Arjantin'de, ekonomik krize karşı radikal çözüm önerileri ve diktatörlük döneminin suçlarını küçümsemesi ile bilinen aşırı sağcı Javier Milei'nin devlet başkanlığı seçimlerini kazanmasının ardından bölge ülkelerinden temkinli mesajlar geliyor. Kendisini bir 'anarko-kapitalist' olarak niteleyen Milei'ye en ateşli tebrik mesajlarını gönderenlerse, yorumcular tarafından benzetildiği eski ABD Başkanı Donald Trump ile eski Brezilya devlet başkanı Jair Bolsonaro oldu.

'ÖFKELİ KOMÜNİST' DEDİĞİ LULA'DAN 'NAZİK' TEBRİK

Milei'nin geçmişte "öfkeli komünist" dediği Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva'dan, temkinli bir 'tebrik' geldi. Mesajında Milei'nin adını anmayan Lula, "Yeni hükümete şans ve başarı diliyorum. Arjantin büyük bir ülke ve bütün saygımızı hak ediyor" dedi. Lula, X hesabından yaptığı açıklamada "Brezilya, Arjantinli kardeşlerimiz ile birlikte çalışmak için burada olacaktır" ifadelerini kullandı.

PETRO AÇIK KONUŞTU: ÜZÜCÜ BİR GÜN

Kolombiya'nın solcu devlet başkanı Gustavo Petro ise "açık" konuşarak, "seçim sonucunun Latin Amerika için üzücü olduğunu" söyledi. Petro, "Neoliberalizmin artık topluma sunacak bir önerisi yok, insanlığın mevcut sorunlarına yanıt veremez" çıkışı yaptı.

BORIC, YENİLGİYİ KABUL EDEN MASSA'YI DA TEBRİK ETTİ

Şili'nin solcu Devlet Başkanı Gabriel Boric ise Milei'yi zaferi için ve rakibi Sergio Massa'yı da "yenilgiye kayda değer şekilde kabul ettiği" için tebrik etti. Boric, "Arjantin halkına en iyi dileklerimi yolluyorum ve bizim saygımız ile desteğimize her zaman sahip olacaklarını biliyorum" dedi.

BEYAZ SARAY'DAN İNSAN HAKLARI VE DEMOKRASİ VURGUSU

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Milei'nin yanı sıra özgür ve adil seçinler nedeniyle Arjantin halkını kutladıklarını belirtirken, ABD'nin "insan haklarına, demokratik değerlere ve şeffaflığa ortak bağlılık temelinde güçlü bir ikili ilişki kurmayı dört gözle beklediğini" söyledi.

TRUMP: GURUR DUYUYORUM

ABD'nin eski başkanı Trump ise kendisine benzetilen Milei'ye, kendi kampanya sloganı ile tebrik yolladı. Trump, "Tüm dünya izledi! Seninle gurur duyuyorum. Ülkenin gidişatını tersine çevireceksin ve Arjantin'i gerçekten yeniden büyük yapacaksın" dedi.

BOLSONARO'YA GÖRE 'UMUT IŞIĞI'

Milei'nin benzetildiği bir diğer isim olan Bolsonaro da, "Javier Milei'nin zaferi için Arjantin halkına tebrikler Güney Amerika'da yeniden umut ışığı parlayacak. Bu güzel rüzgarlar ABD ve Brezilya'ya da ulaşın ki, hepimiz dürüstlük, ilerleme ve özgürlüğe yeniden kavuşalım" mesajını paylaştı.

Derin bir ekonomik kriz ve yoksulluk yaşayan Arjantin'de dün ikinci turu düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerinin ön sonuçlarına göre, Milei oyların yüzde 56'sını, Massa ise yüzde 44'ünü aldı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar