Kremlin: Erdoğan, Putin ile Astana'da görüşecek

Kremlin: Erdoğan, Putin ile Astana'da görüşecek
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan perşembe günü Astana'da bir araya gelecek. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Erdoğan'ın görüşmede müzakerelere ev sahipliği yapma önerisini yineleyebileceğini ifade etti.

Artı Gerçek - 230 günü geride bırakan Ukrayna-Rusya savaşı, 10 Ekim'de Kırım'daki Kerç köprüsünün bombalanması ardından Rusya'nın Ukrayna şehirlerine yönelik şiddetli misillemeleri ile şiddetini artırarak devam ederken, gözler bir kez daha olası müzakerelere çevrildi. Moskova'dan yapılan açıklamalarda Türkiye'nin barış görüşmelerine ev sahipliği yapma önerisinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rus mevkidaşı Vladimir Putin'in yarınki görüşmesinde gündeme gelebileceğini söyledi. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise Putin'le görüşmeyi bir kez daha reddetti.

KREMLİN: ERDOĞAN'LA GÖRÜŞMEDE ELE ALINABİLİR

Zelenskiy'nin açıklaması, Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov'un Erdoğan-Putin arasında yarın yapılacağını duyurduğu görüşme öncesinde geldi. Peskov, iki liderin Ukrayna savaşı ve ikili ilişkileri ele almak üzere perşembe günü Kazakistan'ın başkenti Astana'da görüşeceğini duyurdu. Peskov, iki liderin, Türkiye'nin Rusya ile Batı arasındaki barış müzakerelerine ev sahipliği yapma önerisini Astana'da ele almasının 'mümkün olduğunu' söyledi.

LAVROV: SONUÇ VERİP VERMEYECEĞİNİ SÖYLEYEMEM

Türkiye'nin Rusya ve Batı ülkeleri arasındaki müzakerelere ev sahipliği yapma ihtimali Rus devlet televizyonuna bir röportaj veren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a da soruldu. "Moskova'nın her öneriyi dinlemeye istekli olduğunu" söyleyen Lavrov ancak şu aşamada bunun sonuç verip vermeyeceğini söyleyemeyeceğini ifade etti. Lavrov, Astana'daki görüşmede Erdoğan'ın Putin'in önüne önerilerini koyma fırsatı yakalayacağını vurguladı.

'BİZE HİÇBİR CİDDİ ÖNERİ GELMEDİ'

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ülkesinin Ukrayna savaşı ile ilgili olarak Batı ile görüşmelere açık olduğunu ancak kendilerine henüz ciddi bir öneri gelmediğini de söyledi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik sözcüsü John Kirby dahil ABD'li yetkililerden gelen Washington'ın müzakerelere açık olduğu ancak Moskova'nın bunu reddettiği yönündeki açıklamaları "Bu bir yalan" ifadesiyle reddeden Lavrov " Temas kuracak kadar hiçbir ciddi öneri bize gelmedi" dedi.

'BIDEN - PUTİN GÖRÜŞMESİ TEKLİFİ GELİRSE DEĞERLENDİRİRİZ'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kasım ayı ortasında yapılacak G20 zirvesinde ABD Başkanı Joe Biden ile olası bir görüşmeyi reddetmeyeceğini söyleyen Lavrov bu yönde bir teklif gelirse değerlendireceklerini söyledi. Rus bakan "Görüşmeleri asla reddetmeyeceğimizi defaatle söyledik. Eğer teklif gelirse değerlendireceğiz" dedi.

ZELENSKİY: PUTİN'LE GÖRÜŞME SÖZ KONUSU DEĞİL

Zelenskiy ise Telegram hesabından yaptığı açıklamada Putin'le görüşmesinin söz konusu olmadığını belirterek, "Bir başka Rus lideri ile veya bir başka düzenleme üzerinden görüşme mümkün olabilir" dedi. Ukrayna lideri, "Şu an barışı engelleyen tek bir kişi ve o kişi Moskova'da" ifadelerini kullandı.

Rusya ile Ukrayna arasındaki doğrudan görüşmeler mart ayı itibarıyla sona ermişti. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya'nın Ukrayna'nın doğusundaki dört bölgeyi Rusya'ya bağlama kararının ardından ülkesinin yetkililerinin Putin ile görüşmesini yasaklayan bir kararname de imzalamıştı.(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar