Putin: Ukrayna güçleri TürkAkım’ı havaya uçurmayı denedi

Putin: Ukrayna güçleri TürkAkım’ı havaya uçurmayı denedi
Yayınlanma:
A+ A-
Kırım'ın ilhakının simgesi olan Kerç Köprüsü'nü hedef alan saldırının ardından Rusya Devlet Başkanı Putin'den yeni açıklama: Ukrayna uzun zamandan beri terörist yöntemler kullanıyor. TürkAkım'ın hatlarından birini havaya uçurmayı denediler.

Artı Gerçek - Kırım'ın ilhakının simgesi sayılan Kerç Köprüsü'ne yönelik saldırının ardından bu sabah Ukrayna'da koordineli bir hava saldırısıyla bir dizi kenti hedef alan Rusya'dan peş peşe açıklamalar geliyor. Kremlin'den yapılan açıklamada Türkiye'nin barış görüşmelerine ev sahipliği yapma teklifine yeşil ışık yakılırken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ukrayna güçlerini "TürkAkım doğalgaz boru hattını havaya uçurmayı denemekle" suçladı.

Putin, Rusya Güvenlik Konseyi ile gerçekleştirdiği toplantıda, Kırım Köprüsü’ne cumartesi günü düzenlenen saldırıya atfen Ukrayna hükümetinin ‘uzun zamandan beri terörist yöntemler kullandığını’ söyledi. Rusya lideri, "Ukrayna güçlerinin TürkAkım gaz sevkiyat sisteminin hatlarından birini havaya uçurmayı denediğini" savundu.

PESKOV: ERDOĞAN'IN ÖNERİSİNİN GERÇEKLEŞMESİ MÜMKÜN

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov ise Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu hafta Kazakistan'ın başkenti Astana'da yapılacak güvenlik zirvesinde görüşebileceğini söyledi. Peskov, Erdoğan'ın Ukrayna konusunda görüşmelere ev sahipliği yapma yönündeki önerisine dair soruya yanıtında, bunun mümkün olabileceğini söyledi.

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI: BELİRLENEN TÜM HEDEFLER VURULDU

Eş zamanlı olarak Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, bu sabah düzenlenen saldırılarda "belirlenen tüm hedeflerin vurulduğu ve amaca ulaşıldığı" belirtildi. Ukraynalı yetkililer, Rusya'nın askeri altyapının yanı sıra enerji ve iletişim altyapısını hedef aldığını, saldırıların sabah erken saatlerde insanların işe gittiği sırada düzenlendiğini söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar