Ukrayna: Rusya'nın çekildiği Lyman'da iki toplu mezar bulundu

Ukrayna: Rusya'nın çekildiği Lyman'da iki toplu mezar bulundu
Yayınlanma:
A+ A-
Ukraynalı yetkililer Rus güçlerinin çekildiği Lyman kentinde iki adet toplu mezar bulduklarını duyurdu. Mezarlardan birinde en az 200 kişinin gömülü olduğu iddia ediliyor.

Artı Gerçek - Ukrayna kısa süre önce Rusya'nın kontrolünden geri alınan ülkenin doğusunda yer alan Donetsk bölgesindeki Lyman kentinde iki toplu mezar bulduğunu açıkladı.

Donetsk'in Ukrayna kontrolündeki kısmının valisi Pavlo Kyrylenko bulunan toplu mezarlardan birinde aralarında sivillerin de olduğu 200 kişinin cesedi olduğunu öne sürdü.

BBC'nin aktardığına göre, Vali ikinci toplu mezarda kaç kişinin olduğunun henüz bilinmediğini ancak bu mezarda da asker ve sivillerin cesedinin olduğunun düşünüldüğünü söyledi.

İddialar henüz bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı ancak Telegram'dan açıklamalarda bulunan Kyrylenko soruşturmanın başladığını, soruşturma sonlanana kadar konu hakkında spekülasyon yapılmamasını istedi.

Daha önce Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya'yı Ukrayna'nın farklı bölgelerinde kasıtlı olarak sivilleri öldürmekle suçlamıştı.

Zelenskiy başkent Kiev yakınlarındaki Buça'da ve ülkenin güneydoğusundaki Mariupol yakınlarında iki toplu mezar bulduklarını duyurmuştu.

Ukrayna güçleri toplu mezarlarda bulunanların ellerinin ve ayaklarının bağlı olmasının bu kişilerin kasıtlı şekilde yargısız infaz edildiğini kanıtladığını söylemişti.

Yine Rus askerlerinin geri çekilmek zorunda kaldığı doğudaki İzyum'da da yüzlerce mezar bulunmuştu. İlk belirlemeler mezardaki kişilerin bölgedeki bombardımanlardan ve sağlık hizmetlerine ulaşamadıkları için öldüğünü göstermişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar