'Lyman kentinde 5 bin Rus askeri kuşatıldı'

'Lyman kentinde 5 bin Rus askeri kuşatıldı'
Ukrayna ordusu, ülkenin doğusundaki Donetsk bölgesinde bulunan Lyman şehrindeki yaklaşık 5 bin Rus askerinin etrafının tamamen sarıldığını öne sürdü.

Artı Gerçek- Ukrayna ordu sözcüsü Sergey Çerevatiy Rusya'nın 5 bin ila 5 bin 500 askeri olduğu belirtilen Lyman (Liman) kentinin etrafının Ukrayna ordusunca çevrildiğini söyledi.

Ukrayna ordusunun operasyonunun sürdüğünü açıklayan Çerevatiy kuşatılan Rus asker sayısının da azalabileceğini, bazı askerlerin kuşatmadan kurtulmayı deneyebileceğini söyledi.

Sözcü "Lyman önemli çünkü bu Ukrayna'nın Donbas bölgesinin özgürleştirilmesinde sonraki durak. Kreminna ve Sievierodonetsk'e doğru ilerlemek için bir fırsat ve ele geçirilmesi psikolojik açıdan önemli" dedi.

Ukrayna'nınLugansk Bölge İdaresi Başkanı Sergiy Hayday da Lyman şehrinde 5 bine yakın Rus askerinin kuşatıldığını ve Ukraynagüçlerinin şehirden çıkış yollarının neredeyse tamamını tuttuğunu iddia etti.

Hayday kuşatma altındaki Rus güçlerinin komutanlarından şehri terk etmek için izin istediğini ancak reddedildiklerini de ileri sürdü.

Diğer yandan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin danışmanı Andriy Yermak da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Ukrayna güçlerinin Lyman kenti girişinde Ukrayna bayrağı astığı görüntüleri yayınladı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar