Rusya, BMGK'da ilhakları kınayan taslağı veto etti

Rusya, BMGK'da ilhakları kınayan taslağı veto etti
Rusya, Ukrayna'nın Donetsk, Lugansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin ilhak edilmesini kınayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin karar taslağını veto etti.

Artı Gerçek-Rusya, Ukrayna'nın Donetsk, Lugansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin ilhak edilmesini kınayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) karar taslağını veto etti.

ÇİN VE HİNDİSTAN ÇEKİMSER KALDI

Çin, Hindistan, Brezilya ve Gabon'un çekimser kaldığı oylamada BMGK üyesi 10 ülke, ABD ve Arnavutluk tarafından hazırlanan karar lehinde oy kullandı.

Rusya'nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Vassily Nebenzia, taslağa dair yaptığı konuşmada, "Rusya'nın böyle bir taslağı dikkate almasını ve desteklemesini ciddi olarak bekliyor musunuz? Ve eğer değilse, Rusya'nın bu hakkı kötüye kullandığı dile getirmek için kasten veto hakkını kullanmaya zorladığınız ortaya çıkıyor." dedi.

Nebenzia, karar taslağını provokasyon olarak nitelendirerek, "Batı tarafından yapılan bu tür açıkça düşmanca eylemler, konsey içinde iş birliği yapmayı reddetmektir. Bu, herkes için açık bir hedefi olan düşük dereceli bir provokasyondan başka bir şey değildir." ifadelerini kullandı.

ABD'nin BM Büyükelçisi Linda Thomas Greenfield ise Rusya'nın veto ettiği tasarıya dair, "Karar, bu yasa dışı referandumları kınıyor. Tüm devletlere Ukrayna'nın değişen herhangi bir bölgesini tanımamaları çağrısında bulunuyor ve Rusya'nın Ukrayna'daki askerlerini derhal geri çekmesini gerektiriyor." diye konuştu.

Ukrayna'nın doğusundaki referandumlar Türkiye dahil Batı bloğu tarafından kınanmış, Avrupa ülkeleri ve ABD bu kararı tanımayacaklarını açıklamıştı.

Antonio Guterres ise dün yaptığı açıklamada, "Ukrayna'nın Donetsk, Lugansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin ilhakına yönelik herhangi bir kararın yasal bir değeri olmayacak ve kınanmayı hak edecek." açıklaması yapmıştı.

ABD, Güvenlik Konseyi'ndeki vetonun ardından BM Genel Kuruluna giderek Rusya’dan söz konusu kararı neden veto ettiğinin savunmasını istetecek.

BMGK'de bir tasarının kabul edilmesi için 15 üyeden en az 9'unun lehte oy vermesi, daimi üyeler ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa'dan da herhangi birinin veto yetkisini kullanmaması gerekiyor.

Cuma günü başkent Moskova'da düzenlenen törende, Ukrayna'nın doğusunda bağımsızlıkları tanınan ve referandumlarda Rusya'ya katılma kararı aldığı Moskova tarafından açıklanan Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporijya bölgelerinde Rus kontrolü altındaki bölgelerin Rusya'ya bağlanması için RusyaDevlet Başkanı Vladimir Putin ile söz konusu yönetimlerin başkanları anlaşma imzalamıştı.

(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar