Lockerbie faciasının zanlısı 34 yıl sonra ABD'de gözaltına alındı

Lockerbie faciasının zanlısı 34 yıl sonra ABD'de gözaltına alındı
Yayınlanma:
A+ A-
1988'de İskoçya'nın Lockerbie kasabası üzerinde bir uçağın infilak etmesine neden olan saldırıyla ilgili yürütülen soruşturmada Libyalı bir zanlının ABD'de gözaltına alındığı duyuruldu. Libya hükümeti davanın yeniden gündeme gelmesine tepki gösterdi.

Artı Gerçek - ABD'li ve İskoç yetkililer pazar günü yaptığı açıklamada, 34 yıl önce İskoçya'nın Lockerbie kasabası üzerinde infilak eden Pan Am 103 sefer sayılı uçağa koyulan bombanın yapımında yer almakla suçlanan Libyalı bir kişinin ABD'de gözaltında olduğunu söyledi.

ABD Adalet Bakanlığı Ebu Akile Mesud el-Marimi adlı Libyalı'nın Washington'daki bir federal mahkemede yargılanacağını duyurdu ancak davanın tarihine ilişkin bilgi verilmedi.

İngiliz yetkililer ise, Lockerbie faciasında ölenlerin ailelerine, zanlının ABD'de gözaltında olduğu bilgisinin verildiğini duyurdu.

Yapılan açıklamada, "Birleşik Krallık Hükümeti'nin, ABD'li meslektaşları, İskoç savcı ve polisleriyle gözaltındaki zanlıyla birlikte hareket edenleri adalete teslim etmek için soruşturmayı sürdüreceği" belirtildi.

El-Marimi iki yıl önce ABD Adalet Bakanlığı tarafından saldırıyla ilgili suçlandığında Libya'da ilgisiz suçlardan gözaltında tutulmuştu.

LİBYA, OLAYIN YENİDEN GÜNDEME GETİRİLMESİNE TEPKİLİ

Libya Devlet Yüksek Konseyi'nden geçen ay yapılan açıklamada, 1988'de İskoçya'nın Lockerbie kasabası üzerinde, bomba yerleştirilen yolcu uçağının patlatılması davasının yeniden gündeme getirilmesine tepki gösterilmişti.

Libya yerel basınında, ABD'de gözaltına alınan zanlının Trablus'taki evinde ortadan kaybolduğu yönündeki haberler çıkmasının ardından Konsey tarafından açıklama yapılmıştı.

Lockerbie davasının, ABD ile Libya arasında 14 Ağustos 2008'de yapılan anlaşma gereğince siyasi ve hukuki açıdan tamamen kapandığı belirtilen açıklamada, davanın yeniden gündeme gelmesinin Libya aleyhinde doğuracağı sonuçların kabul edilmeyeceği vurgulanmıştı.

BİRLEŞİK KRALLIK'TAKİ EN KANLI TERÖR SALDIRISI: LOCKERBIE FACİASI

Lockerbie faciası, 1 Aralık 1988 Çarşamba günü, Londra Heathrow Havalimanı'ndan New York John F. Kennedy Uluslararası Havaalanı'na sefer yapan Pan Am Havayolları'na ait uçağın bombalanması olayıdır. Uçağa yerleştirilen bombanın infilak etmesiyle uçakta bulunan 243 yolcu ve 16 mürettebatın tamamı, uçağın parçalarının İskoçya'nın güneyindeki Lockerbie kasabasına düşmesiyle yerde bulunan 11 kişi daha ölmüştü.

İskoçya polisi ve Amerika Birleşik Devletleri Federal Soruşturma Bürosu'nun ortaklaşa yürüttüğü soruşturmanın ardından, Kasım 1991'de iki Libya vatandaşı hakkında cinayetten tutuklama emri çıkarılmıştı.

Uzun süren pazarlıklar ve Birleşmiş Milletler yaptırımları sonrasında zamanın Libya lideri Muammer Kaddafi, 1999'da iki kişiyi Hollanda'da yargılanmak üzere teslim etmiş, 2001'de Libyalı istihbarat subayı Abdülbasit El Megrahi, bombalamadaki rolünden dolayı hapis cezası almıştı.

El Megrahi, Ağustos 2009'da prostat kanseri teşhisi konduktan sonra İskoçya hükümeti tarafından serbest bırakıldı ve saldırı sonrasında mahkum edilen tek kişi olarak Mayıs 2012'de öldü.

Kaddafi, 2003'te saldırı emrini kendisinin vermediğini iddia ederek Libya'nın Lockerbie faciasıyla ilgili sorumluluğunu kabul etmiş ve kurbanların ailelerine tazminat ödemişti. 2011'de Libya iç savaşı sırasında, eski bir hükümet yetkilisi ise bombalama emrini bizzat Kaddafi'nin verdiğini ileri sürmüştü.

Lockerbie faciası Birleşik Krallık sınırları içinde gerçekleşen en kanlı terör saldırısı olarak kayıtlara geçti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar